SEA (Güney Doğu Asya) da bir Türk Turizmcinin anıları – Bölüm 4 – Turizmci meets İnşaat Mühendisi featuring “Devlette Balyoz, Özelde Balyoz”

“Güneydoğu Asya’da Bir Turizmcinin anıları” meets “Bir genç inşaat mühendisinin anıları”

Kasımın 19 u ve sabah 10, havuz başındaki eski masamızda oturdum ve bu satırları yazmaya koyuldum yeniden…
Epey bir zaman geçti son yazımın üzerinden ve pek çok ama cidden pek çok şey oldu geçti bile…Bir türlü oturup yazamadım zira bazen zamanın akışını kaybettim bile…Bir yandan her gün, her sabah, öğle, akşam, gece aynı klasik otel döngüsü sürüp giderken…her günün getireceği yeni problemler, güzellikler, yeni insanlar, bazen yeni arkadaşlar…ama hep 3 günlüğüne…Tyler Durden’a bağlamam yakındır bu gidişle…”single serving friends” i kendi sözüm zannedeceğim yakında…
Ana sıkıntı bu aslında…düzenli, sürekli bir arkadaş…hele ki sevgili…3 günlük, 5 günlük sıkıntı değil fazla ama ben bunu aramıyorum ki artık. Ne arkadaşlıklarımda ne de ilişkilerimde… Haliyle yalnızlık çekiliyor komik biçimde…bunca işin, personelin ve insanin arasında…ve haliyle bu satırlar bana yoldaşlık, arkadaşlık edecekler bir süreliğine.

Bir özet geçmeye çalışırsak, düşüneyim bakalım neler oldu son yazımızdan bu yana…27 Ekim son yazımız ve ana sıkıntım bu yüksek sezon ne zaman gelecek idi….Bugün 19 Kasım ve 1 ay önce bitmesi gereken yağmurların hala dinmeye niyeti yok gibi… Sabahın 6 sında şakır şakır yağan subtropik yağmurlara uyandık yine…oysa dün acayip sıcak bir yaz günü idi ki dedim artık bu high season belası geldi sonunda! Sezon geldi mi gelmedi mi hala anlayamadım açıkçası…çok şükür yağımızda kavruluyoruz, oteli dolduruyorum vs ama fiyatlar hala arada gidiyor zira şu yağmurlar bir türlü bitmek bilmiyor! Baktım uzun süreli forecast a bu hafta da böyle olacak anlaşılan ve önümüzdeki ay ise yağmurlar artık bitiyor görünüşe bakılırsa…Yani düzlüğe çıktık gibi ama şu yokuş aşağı peygamber vitesinde tam gaz gideceğimiz günler?….. 😀 Yok öyle yağma, illa herşey kastıra kastıra olacak şu hayatta değil mi ?
Neler oldu bu arada bir düşünelim, himmm…. İlk Türkiye Türk ü misafirlerimizi ağırladık misal…Daha önce benim bir arkadaşım geldi kaldı, bir de Almanyadan genç bir Türk çift ve Avustralyada yaşayan bir Türk ve alman kız arkadaşı… Ama Türkiyeden gelen ilk misafirlerim bu tatlı Baba-Kız ikilisi. Aslında 24-25 inde geldiler kaldılar, yani son yazının hemen öncesinde ama son yazım biraz acele oldu ve onlara daha uzun yer ayırmak istediğimden daha sonra yazarım dedim.
Daha gelmeden onlar, Boile boking.com da rezervasyonu görünce ilk iş ilgili ismi Google ettim 😀 Derya Günergin, kim ola ki? Kim çıktı, tahmin edin desem….nerden gelecek aklınıza ki?

Koca Evren bana Türk misafir olarak göndere göndere Balyoz mağduru bir Baba-Kız ikilisi gönderdi. Ya da şöyle diyelim…Siem Reap deki 1000 Otel içinden bula bula beni buldular, talihin bir cilvesi…Tabii geldiklerinde konuştuk ve anladık ki bu yolculukları boyunca başlarına gelmiş…bahtları açık gitmiş ve hep şanslı tesadüfler yaşamışlar…ben de onlardan biri oldum anlaşılan. Asya turuna çıkan bu harika Baba-Kız ikilisini önce sabah gördüm 25inde, son günleri, sadece 2 gün gelmişler zira…tur programlarını ayarladık vs…floating village a gidecekler ve dönüşte akşam birlikte yemek yapacağız…gittiler, geldiler…Ellerinde koca bir balık 😀 Rakı-Balık yaptık bir ortaya karışık…Benim şef, onun eşi ve arkadaşı da geldi, zira benim şefin kocası da eski mağdurlardan, dedim iki sohbet ederler vs… nerde… bizimki kapamış o defterleri (ya da hiç açmamış belki kimbilir). Buralarda dünyanın öbür ucunda, kimin aslında ne olduğunu anlamak zor, doğru düzgün Türk popülasyonu zaten yok ortada, ipini koparan gelmiş…ama burada barınamıyor da yamuk tipler…dökülüyorlar zaman içinde…ama her anlatılan hikayeye de balıklama atlamıyoruz tabiii 🙂
Rakı – Balık, sohbet… Kaliteli, iki çift lafın belini kıracağın Türk bulunca da dadından yinmiyor be yeğen 😀 Emekli Deniz Kurmay albay Derya Günergin ve Harvard (gerçekten Harvard, Boğaziçi, Koç falan değil bildiğin Harvard :D) da okuyan kızı Rüya Günergin iki gün misafirim oldular, tamamen kaderin cilvesi olarak. Benden daha kafa dengi bir otel sahibi bulmaları mümkün müydü sizce, 1000 diğer otelin içinde? 😀 Neyse, uzun lafın kısası, rakı-balık ve bir güzel sohbet…sonra da çıktık bir kısaca turladık Pub Street tarafını…Şans eseri okurlarsa bu satırları…çok selamlar, sevgiler bu güzel insanlara! Çok talihsiz günler yaşamış bu insanlara hayat başka türlü gülmüş…Rüya nın Harvard da okuyabilmesine muhtemelen bu yaşadıkları talihsizlikler sabep olmuş zira… Amerikan üniversite sistemi ne kadar kapitalistik olsa da aynı zamanda çok da akılcıdır başarılı insanlar için, bilirsiniz…Kızımız da boş değil tabii ki, Koç lisesi mezunu ama tabii Harvard dan burs alabilmek için de ekstra olman lazım… nasıl oluyor? Tüm bu Balyoz olayları sırasında baba tutuklanınca…kızımız daha gencecik bir kız ve babası için aktivist gençliğe dönüşüveriyor…Halk TV de söyleşiler, röportajlar, vs…ve tüm bu aktivist kişilik üniversite başvuru yazısına yansıyınca…kapıveriyorlar kızımızı Neye niyet…neye kısmet mi diyelim şimdi atalarımızın dediği gibi…

Ben bu Baba – Kız ikilisinde ne gördüm derseniz… tüm bu haberleri vs okumadan, ya da akşam ki sohbetimizden evvel, sabah ilk konuştuğumuzda…menemen yapıyordum ve onlara da ikram hemen görür görmez…ilk sözüm; dedim bu babanın kıymetini bilin, kızıyla başbaşa asya turuna çıkıyor…hem gepgenç bir gönül, hem de ne babacan, ne sevgi dolu olmalı bu adam…ama gördüm ki bu kız da bir başka…babası için resmen devlete kafa tutmuş bir genç amazon bu kızcağız…ne tatlı bir ikili bunlar böyle!
Yazacak öyle çok hikaye oldu ki bu arada…ama arada küçük notlar alıp unutmamaya çalışacağım. Bu arada da bu Yoncalı Balyoz hikayesini anlatıvermek istedim, başka hikayelerle karıştırmadan. Keşke daha uzun zamanımız olaydı da geniş geniş konuşabilseydik diyorum ama bu tek akşamlık muhabbetimizden izlenimim; baba gerçekten çok genç ruhlu, yürekli bir baba… bana abi bile deidrtmedi Derya (abi) ki ben 2-3 yaş farka bile abi derim…en azından saygı gereği olarak, doğam bu…. Muhtemelen uzun süre kızıyla seyahat edince…insanda gençlik aşısı etkisi de yapıyor…bir de üstüne yaşanılan abuk subuk, hâksiz, hukuksuz olaylar, bir hiç uğruna kaybedilen yıllar… insanda mutlaka farklı bir etki yaratıyor olmalı…benim 40 yaş sendromum gibi geçen yıl yaşadığım…bu da bir çeşit post-travmatik etki ile hayatın kıymetini bilme…gençliğe özlem…vs…etki yapıyordur eminim. Ki bu kadar hafif (ve de son derece pozitif) etkilerle yırtabilmek…bence son derece güçlü bir irade gerektirir…görüntüde her ne kadar pamuk gibi, hiç de askere benzemeyen bir adamcağız bırakmış olsa da ardında bu süreç…(orjinali de olabilir tabii Derya abinin bilemeyecegim) sapasağlam bir irade ve de elbette ki yakınlarının muhteşem desteği olmasa…altından sağlam çıkmanın pek de kolay olmadığı süreçler olmalı bunlar eminim!
Neden mi derseniz…pek de böyle şeyleri yaşamadım tabii ben şahsen…ne politik bir kişiliğim, ne de asker, vs. gibi devlet çalışanıyım zira…ama ozel sektor denen kaos imparatorlugu, kapitalizm denen canavar ve mobbing denen zıkkıma şahit oldum yıllarca…neden mi? Çünkü, ben benim! Ben farklıyım genel güruhtan diyim, biraz marjinal bir kişiliğim ve bunu 1 km den farkedecek nice Bully ler tanıdım hayatım boyunca! Neyim mi farklı? Anlatması zor..öyle somut farklarım yok öyle diyim, saçma sapan dedikodu malzemeleri üretmeye kalkmayın sonra…en nefret ettiğim şey…kim olduğumu anlamaya çabalayarak geçti zaten yıllarım…sessiz, içine kapalı, asosyal yanım o yıllardan yadigar…ve 41 yasında bugün artık, kimim, neyim, ne değilim, neler olabilirim ve neler olamam…üç aşağı, beş yukarı biliyorum artık…şu yaşıma kadar grileri, siyahları, beyazları yaşadım yeterince…bullylerden de payımı aldım fazlasıyla… sessiz, sakin, kendi halinde, yalnız, asosyal bir tip olduğum için özellikle hedef seçildim hemen her ortamda…İş hayatında her ne kadar pişsem, açılsam, özellikle satışa geçerek kendimi extravert olmaya mecbur bırakmış olsam da…özüm hep intravert(içe kapalı) olarak kaldı tabii…sadece uzun soluklu bir oyun oldu bu diyelim…çok yorucu bir oyun…günde 8-10 saat kapalı gişe oynadığın cinsten…YTONG aile gibi bir firmaydı, asla Mobbing vs görmedim elbette orada ama YTONG dan sonra da iyi bir firmaya geçtik ok, şartlar gayet iyi, Etilerde Plaza, Müdürlük vs…ama departman problemli departman açıldığı günden bu yana mutlu değiller…13 YIL dile kolay!…13!!!… hayatımda inanılmaz miktarda 13 var bu arada hepsi de bok gibi giden diyim! 13.Cumaların hele hastasıyım anlatamam! : )))))
Bu firmaya girdik, Prensler ve Prenseslerimiz olarak bizi adlandıran iki yöneticimiz var diyelim. Birisi firmanın sahibi olan sosyetik kişilik, lakabı bile var Oto X diye biliniyormuş sosyete de…araba ve guzel kadin meraki abiyimansetlere tasiyor anlasilan…ben tabii Hürriyetin Pazar ekini vs pek sallamadığım için…haberim yok amcadan başta…meğer meşhur imiş. Neyse bu amca patron…bir de Genel müdürümüz var esas yönetici ve %5 yönetici ortak…Bu MBA lı amcalara güvendim ve balıklama atladım bu işe…zira 3.5 Yılımı can hıraş biçimde çalışarak harcadığım YTONG familyasında bir yerden bir yere yükselebilen hiç kimse göremedim tam 3.5 YIL Boyunca! En azından Satış Departmanında olmuyor idi öyle sakıncalı şeyler 😀 Ben de MBA eğitimini yeni bitirmişim Bilgi Ünivesitesinde ve artık yuvadan uçmaya hazırım, kanatlar çırpınıyor kaçmak için! MBA i yâri burslu okudum firmadan bana da kağıt imzalattılar 3 yıl çalışma sözü vs… ama tabii diğer firma bunu da ödemeye razı bir çeşit transfer primi gibi diyelim…verdim 10.000 i dedim teşekkürler herşey için ama buraya kadarmış…abbas yolcu…YTONG dan tatlı bir biçimde ayrıldık böylece…Yeni firma dediğim gibi 5 level upgrade gibi gözüküyor benim durumumda…kaba inşaat malzemesinden ince malzemeye geçiş…müdürlüğe terfi, iki misli maaş, güzel satış primi, araç, telefon,vs herşey THUMBS UP! Etiler de plaza katı artık bizim ofis, öğlenleri ofisteysen Akmerkez de yemek yeniyor artık Pendiğin AVM leri yerine, ya da dışarıda müşteri ile vs lüks yemekler,vs… Ofisteki prensesler genelde hoş mimar kızlar, vs… Hayal edersiniz…başta nasıl motiveyim anlatamam! Dünyayı olmasa da…Şirketi kurtaran adam olacağım BEĞN!! – NAHH OLURSUN! Diyor tabii o sırada kaderin ağları arkadan sinsi sinsi… : ))))
Shell&Core yapan bir firma bizimki, proje tabanlı çalışıyoruz ve her departmanın ve her projenin başında bu prensler, prensesler… Bir cephe kaplamaları bölümleri var, şirketin kalbi, başarılı ve karlı olan…zemin kaplamaları bölümü ise benim yeni gemim…yıllardır şu alıyor…sahipleri hiç mutlu değil ama son bir şans vermeye karar veriyorlar…. Eski kaptanı (ki bu kaptanla başka bir uygulama firmasında ortaklar hatta, yani kopamaz giriftlikte bağlar var arada…) danışman yapacaklar, yeni gelecek kaptana (Bendeniz) ve bir de böyle deneyecekler… hadi bakalım… her yönü ile sakat iş… girince sakatlığına aydığım 😀 Başta güzel tabii, bir çok yeni şey öğreniyorum… eski kaptan da sağolsun ayak diremiyor, yardımcı oluyor… ama ne kadar detaya giriyor, ne kadar gönülden yardımcı… orası muallak… bir de benden önce başka bir mimar kızcağızla denemişler… onu da benim yardımcım yapıyorlar! Ve ben tüm bunları içeri girince keşfediyorum zamanla : ))) Ne kadar sakat pozisyo, değil mi? Bugünkü aklımla ASLA böyle pozisyona düşmem! Ama o gün düştüm, zira çok bunalmiştim yıllarca yırtınıp da BİR BOK olamamaktan! Taze MBA lı çocuk için Müdür olmak herşey demek idi tabii ki! Kapitalizm dümbelegenin bize güzelce allayıp pullayıp dayadığı terimlerden biri sadece! KARİYER, MÜDÜR, GENEL MÜDÜR, CEO, CFO, PARA gibi nice terimlerden biri…gerçeğin karşında bir bok ifade etmeyen! Gerçek şu ki tek bir currency var bu evrende…o da zaman ve hayat! Gerisi insan icadı geçici zırvalıklar sadece HAYAT, gerçek olan tek currency!
Özetle… sene 2008 bu şirkete girdi tüm bu sakatlıklara rağmen…ve tüm sakatlıklara rağmen de, belirli bir tanıma, anlama sürecinden sonra iyi kötü bir düzen oturttuk…ben müdürcülük oynama vs derdinde değilim zaten…sadece başarılı olmak istiyorum…ama sene 2008 dikkatinizi çekerim! Ve 1 AY!… Sadece 1 AY sonra Global kriz gümbür gümbür geldi! Ben bu durumu tek anca şöyle özetlerim; Under Siege! Boktan bir Steven Segal filmi yani, full aksiyon ! : )))
Her Pazartesi push toplantıları, aynı saçma konuların konuşulduğu…Ne sattin…sattin…ne satmaktasın…ne satacaksın….ya da Sat kurtul… Sat Kurtul… SAT kurtul… olarak özetleyebileceğimiz 😀 İyi iş adamlarıydılar, haklarında insanı anlamda kötü hiçbirşey diyemem, tek hataları bence fazla İşletmeci olmaları idi bu sefer diyelim. Her projeye jendi balonu içinde bakıyor (gelir ve giderlere) ve belirli kar marjları hedefliyorlardı…işin kalitesi, vs…hepsi ikinci planda geliyor idi diyelim. m3 u 80TL olan malzeme de bile kaliteyi en ön planda tutar iken…m2 sı 80Euro olan ürünü satarken nasıl ikinci planda tutabilirdik ki… Tüm Dünya ekonomik krize girecek ve sen bu lüks zemin kaplaması çeşidini….anahtar teslim… yüksek karlarla…hedeflenen cirolarda…ve yerli ve ucuz envai çeşit rakibin arasında…belçika, fransa, italya markası hammadde kullanarak…. hem iyi hem de yüksek karlı satacaksın…oldu canım !
Neyse 1 yılda bitti bu çile ve düştük eğitimli işsizler Jungle ına birden!… İlk kez olunca koyuyor adama tabii…ama geçiyor…tek sıkıntı ondan sonra …bu kriz ortamında…abuk subuk firmalara tahammül etmen gerekiyor ardı sıra…VESTEL e kadar katlanmam gereken gereksiz, faydasız, anlamsız ızdırap çeşitleri olarak özetleyebileceğim bir dizi iş…kayıp yıllar…Vestel ise… ayrı bir hikaye…

DEVAMINDA…..

Kalın sağlıcakla 😉

Posted by thejoker

Bir Cevap Yazın