SEA (Güney Doğu Asya) da bir Türk Turizmcinin anıları – Bölüm 4 – Turizmci meets İnşaat Mühendisi featuring “Devlette Balyoz, Özelde Balyoz”

“Güneydoğu Asya’da Bir Turizmcinin anıları” meets “Bir genç inşaat mühendisinin anıları”

Kasımın 19 u ve sabah 10, havuz başındaki eski masamızda oturdum ve bu satırları yazmaya koyuldum yeniden…
Epey bir zaman geçti son yazımın üzerinden ve pek çok ama cidden pek çok şey oldu geçti bile…Bir türlü oturup yazamadım zira bazen zamanın akışını kaybettim bile…Bir yandan her gün, her sabah, öğle, akşam, gece aynı klasik otel döngüsü sürüp giderken…her günün getireceği yeni problemler, güzellikler, yeni insanlar, bazen yeni arkadaşlar…ama hep 3 günlüğüne…Tyler Durden’a bağlamam yakındır bu gidişle…”single serving friends” i kendi sözüm zannedeceğim yakında…
Ana sıkıntı bu aslında…düzenli, sürekli bir arkadaş…hele ki sevgili…3 günlük, 5 günlük sıkıntı değil fazla ama ben bunu aramıyorum ki artık. Ne arkadaşlıklarımda ne de ilişkilerimde… Haliyle yalnızlık çekiliyor komik biçimde…bunca işin, personelin ve insanin arasında…ve haliyle bu satırlar bana yoldaşlık, arkadaşlık edecekler bir süreliğine.

Bir özet geçmeye çalışırsak, düşüneyim bakalım neler oldu son yazımızdan bu yana…27 Ekim son yazımız ve ana sıkıntım bu yüksek sezon ne zaman gelecek idi….Bugün 19 Kasım ve 1 ay önce bitmesi gereken yağmurların hala dinmeye niyeti yok gibi… Sabahın 6 sında şakır şakır yağan subtropik yağmurlara uyandık yine…oysa dün acayip sıcak bir yaz günü idi ki dedim artık bu high season belası geldi sonunda! Sezon geldi mi gelmedi mi hala anlayamadım açıkçası…çok şükür yağımızda kavruluyoruz, oteli dolduruyorum vs ama fiyatlar hala arada gidiyor zira şu yağmurlar bir türlü bitmek bilmiyor! Baktım uzun süreli forecast a bu hafta da böyle olacak anlaşılan ve önümüzdeki ay ise yağmurlar artık bitiyor görünüşe bakılırsa…Yani düzlüğe çıktık gibi ama şu yokuş aşağı peygamber vitesinde tam gaz gideceğimiz günler?….. 😀 Yok öyle yağma, illa herşey kastıra kastıra olacak şu hayatta değil mi ?
Neler oldu bu arada bir düşünelim, himmm…. İlk Türkiye Türk ü misafirlerimizi ağırladık misal…Daha önce benim bir arkadaşım geldi kaldı, bir de Almanyadan genç bir Türk çift ve Avustralyada yaşayan bir Türk ve alman kız arkadaşı… Ama Türkiyeden gelen ilk misafirlerim bu tatlı Baba-Kız ikilisi. Aslında 24-25 inde geldiler kaldılar, yani son yazının hemen öncesinde ama son yazım biraz acele oldu ve onlara daha uzun yer ayırmak istediğimden daha sonra yazarım dedim.
Daha gelmeden onlar, Boile boking.com da rezervasyonu görünce ilk iş ilgili ismi Google ettim 😀 Derya Günergin, kim ola ki? Kim çıktı, tahmin edin desem….nerden gelecek aklınıza ki?

Koca Evren bana Türk misafir olarak göndere göndere Balyoz mağduru bir Baba-Kız ikilisi gönderdi. Ya da şöyle diyelim…Siem Reap deki 1000 Otel içinden bula bula beni buldular, talihin bir cilvesi…Tabii geldiklerinde konuştuk ve anladık ki bu yolculukları boyunca başlarına gelmiş…bahtları açık gitmiş ve hep şanslı tesadüfler yaşamışlar…ben de onlardan biri oldum anlaşılan. Asya turuna çıkan bu harika Baba-Kız ikilisini önce sabah gördüm 25inde, son günleri, sadece 2 gün gelmişler zira…tur programlarını ayarladık vs…floating village a gidecekler ve dönüşte akşam birlikte yemek yapacağız…gittiler, geldiler…Ellerinde koca bir balık 😀 Rakı-Balık yaptık bir ortaya karışık…Benim şef, onun eşi ve arkadaşı da geldi, zira benim şefin kocası da eski mağdurlardan, dedim iki sohbet ederler vs… nerde… bizimki kapamış o defterleri (ya da hiç açmamış belki kimbilir). Buralarda dünyanın öbür ucunda, kimin aslında ne olduğunu anlamak zor, doğru düzgün Türk popülasyonu zaten yok ortada, ipini koparan gelmiş…ama burada barınamıyor da yamuk tipler…dökülüyorlar zaman içinde…ama her anlatılan hikayeye de balıklama atlamıyoruz tabiii 🙂
Rakı – Balık, sohbet… Kaliteli, iki çift lafın belini kıracağın Türk bulunca da dadından yinmiyor be yeğen 😀 Emekli Deniz Kurmay albay Derya Günergin ve Harvard (gerçekten Harvard, Boğaziçi, Koç falan değil bildiğin Harvard :D) da okuyan kızı Rüya Günergin iki gün misafirim oldular, tamamen kaderin cilvesi olarak. Benden daha kafa dengi bir otel sahibi bulmaları mümkün müydü sizce, 1000 diğer otelin içinde? 😀 Neyse, uzun lafın kısası, rakı-balık ve bir güzel sohbet…sonra da çıktık bir kısaca turladık Pub Street tarafını…Şans eseri okurlarsa bu satırları…çok selamlar, sevgiler bu güzel insanlara! Çok talihsiz günler yaşamış bu insanlara hayat başka türlü gülmüş…Rüya nın Harvard da okuyabilmesine muhtemelen bu yaşadıkları talihsizlikler sabep olmuş zira… Amerikan üniversite sistemi ne kadar kapitalistik olsa da aynı zamanda çok da akılcıdır başarılı insanlar için, bilirsiniz…Kızımız da boş değil tabii ki, Koç lisesi mezunu ama tabii Harvard dan burs alabilmek için de ekstra olman lazım… nasıl oluyor? Tüm bu Balyoz olayları sırasında baba tutuklanınca…kızımız daha gencecik bir kız ve babası için aktivist gençliğe dönüşüveriyor…Halk TV de söyleşiler, röportajlar, vs…ve tüm bu aktivist kişilik üniversite başvuru yazısına yansıyınca…kapıveriyorlar kızımızı Neye niyet…neye kısmet mi diyelim şimdi atalarımızın dediği gibi…

Ben bu Baba – Kız ikilisinde ne gördüm derseniz… tüm bu haberleri vs okumadan, ya da akşam ki sohbetimizden evvel, sabah ilk konuştuğumuzda…menemen yapıyordum ve onlara da ikram hemen görür görmez…ilk sözüm; dedim bu babanın kıymetini bilin, kızıyla başbaşa asya turuna çıkıyor…hem gepgenç bir gönül, hem de ne babacan, ne sevgi dolu olmalı bu adam…ama gördüm ki bu kız da bir başka…babası için resmen devlete kafa tutmuş bir genç amazon bu kızcağız…ne tatlı bir ikili bunlar böyle!
Yazacak öyle çok hikaye oldu ki bu arada…ama arada küçük notlar alıp unutmamaya çalışacağım. Bu arada da bu Yoncalı Balyoz hikayesini anlatıvermek istedim, başka hikayelerle karıştırmadan. Keşke daha uzun zamanımız olaydı da geniş geniş konuşabilseydik diyorum ama bu tek akşamlık muhabbetimizden izlenimim; baba gerçekten çok genç ruhlu, yürekli bir baba… bana abi bile deidrtmedi Derya (abi) ki ben 2-3 yaş farka bile abi derim…en azından saygı gereği olarak, doğam bu…. Muhtemelen uzun süre kızıyla seyahat edince…insanda gençlik aşısı etkisi de yapıyor…bir de üstüne yaşanılan abuk subuk, hâksiz, hukuksuz olaylar, bir hiç uğruna kaybedilen yıllar… insanda mutlaka farklı bir etki yaratıyor olmalı…benim 40 yaş sendromum gibi geçen yıl yaşadığım…bu da bir çeşit post-travmatik etki ile hayatın kıymetini bilme…gençliğe özlem…vs…etki yapıyordur eminim. Ki bu kadar hafif (ve de son derece pozitif) etkilerle yırtabilmek…bence son derece güçlü bir irade gerektirir…görüntüde her ne kadar pamuk gibi, hiç de askere benzemeyen bir adamcağız bırakmış olsa da ardında bu süreç…(orjinali de olabilir tabii Derya abinin bilemeyecegim) sapasağlam bir irade ve de elbette ki yakınlarının muhteşem desteği olmasa…altından sağlam çıkmanın pek de kolay olmadığı süreçler olmalı bunlar eminim!
Neden mi derseniz…pek de böyle şeyleri yaşamadım tabii ben şahsen…ne politik bir kişiliğim, ne de asker, vs. gibi devlet çalışanıyım zira…ama ozel sektor denen kaos imparatorlugu, kapitalizm denen canavar ve mobbing denen zıkkıma şahit oldum yıllarca…neden mi? Çünkü, ben benim! Ben farklıyım genel güruhtan diyim, biraz marjinal bir kişiliğim ve bunu 1 km den farkedecek nice Bully ler tanıdım hayatım boyunca! Neyim mi farklı? Anlatması zor..öyle somut farklarım yok öyle diyim, saçma sapan dedikodu malzemeleri üretmeye kalkmayın sonra…en nefret ettiğim şey…kim olduğumu anlamaya çabalayarak geçti zaten yıllarım…sessiz, içine kapalı, asosyal yanım o yıllardan yadigar…ve 41 yasında bugün artık, kimim, neyim, ne değilim, neler olabilirim ve neler olamam…üç aşağı, beş yukarı biliyorum artık…şu yaşıma kadar grileri, siyahları, beyazları yaşadım yeterince…bullylerden de payımı aldım fazlasıyla… sessiz, sakin, kendi halinde, yalnız, asosyal bir tip olduğum için özellikle hedef seçildim hemen her ortamda…İş hayatında her ne kadar pişsem, açılsam, özellikle satışa geçerek kendimi extravert olmaya mecbur bırakmış olsam da…özüm hep intravert(içe kapalı) olarak kaldı tabii…sadece uzun soluklu bir oyun oldu bu diyelim…çok yorucu bir oyun…günde 8-10 saat kapalı gişe oynadığın cinsten…YTONG aile gibi bir firmaydı, asla Mobbing vs görmedim elbette orada ama YTONG dan sonra da iyi bir firmaya geçtik ok, şartlar gayet iyi, Etilerde Plaza, Müdürlük vs…ama departman problemli departman açıldığı günden bu yana mutlu değiller…13 YIL dile kolay!…13!!!… hayatımda inanılmaz miktarda 13 var bu arada hepsi de bok gibi giden diyim! 13.Cumaların hele hastasıyım anlatamam! : )))))
Bu firmaya girdik, Prensler ve Prenseslerimiz olarak bizi adlandıran iki yöneticimiz var diyelim. Birisi firmanın sahibi olan sosyetik kişilik, lakabı bile var Oto X diye biliniyormuş sosyete de…araba ve guzel kadin meraki abiyimansetlere tasiyor anlasilan…ben tabii Hürriyetin Pazar ekini vs pek sallamadığım için…haberim yok amcadan başta…meğer meşhur imiş. Neyse bu amca patron…bir de Genel müdürümüz var esas yönetici ve %5 yönetici ortak…Bu MBA lı amcalara güvendim ve balıklama atladım bu işe…zira 3.5 Yılımı can hıraş biçimde çalışarak harcadığım YTONG familyasında bir yerden bir yere yükselebilen hiç kimse göremedim tam 3.5 YIL Boyunca! En azından Satış Departmanında olmuyor idi öyle sakıncalı şeyler 😀 Ben de MBA eğitimini yeni bitirmişim Bilgi Ünivesitesinde ve artık yuvadan uçmaya hazırım, kanatlar çırpınıyor kaçmak için! MBA i yâri burslu okudum firmadan bana da kağıt imzalattılar 3 yıl çalışma sözü vs… ama tabii diğer firma bunu da ödemeye razı bir çeşit transfer primi gibi diyelim…verdim 10.000 i dedim teşekkürler herşey için ama buraya kadarmış…abbas yolcu…YTONG dan tatlı bir biçimde ayrıldık böylece…Yeni firma dediğim gibi 5 level upgrade gibi gözüküyor benim durumumda…kaba inşaat malzemesinden ince malzemeye geçiş…müdürlüğe terfi, iki misli maaş, güzel satış primi, araç, telefon,vs herşey THUMBS UP! Etiler de plaza katı artık bizim ofis, öğlenleri ofisteysen Akmerkez de yemek yeniyor artık Pendiğin AVM leri yerine, ya da dışarıda müşteri ile vs lüks yemekler,vs… Ofisteki prensesler genelde hoş mimar kızlar, vs… Hayal edersiniz…başta nasıl motiveyim anlatamam! Dünyayı olmasa da…Şirketi kurtaran adam olacağım BEĞN!! – NAHH OLURSUN! Diyor tabii o sırada kaderin ağları arkadan sinsi sinsi… : ))))
Shell&Core yapan bir firma bizimki, proje tabanlı çalışıyoruz ve her departmanın ve her projenin başında bu prensler, prensesler… Bir cephe kaplamaları bölümleri var, şirketin kalbi, başarılı ve karlı olan…zemin kaplamaları bölümü ise benim yeni gemim…yıllardır şu alıyor…sahipleri hiç mutlu değil ama son bir şans vermeye karar veriyorlar…. Eski kaptanı (ki bu kaptanla başka bir uygulama firmasında ortaklar hatta, yani kopamaz giriftlikte bağlar var arada…) danışman yapacaklar, yeni gelecek kaptana (Bendeniz) ve bir de böyle deneyecekler… hadi bakalım… her yönü ile sakat iş… girince sakatlığına aydığım 😀 Başta güzel tabii, bir çok yeni şey öğreniyorum… eski kaptan da sağolsun ayak diremiyor, yardımcı oluyor… ama ne kadar detaya giriyor, ne kadar gönülden yardımcı… orası muallak… bir de benden önce başka bir mimar kızcağızla denemişler… onu da benim yardımcım yapıyorlar! Ve ben tüm bunları içeri girince keşfediyorum zamanla : ))) Ne kadar sakat pozisyo, değil mi? Bugünkü aklımla ASLA böyle pozisyona düşmem! Ama o gün düştüm, zira çok bunalmiştim yıllarca yırtınıp da BİR BOK olamamaktan! Taze MBA lı çocuk için Müdür olmak herşey demek idi tabii ki! Kapitalizm dümbelegenin bize güzelce allayıp pullayıp dayadığı terimlerden biri sadece! KARİYER, MÜDÜR, GENEL MÜDÜR, CEO, CFO, PARA gibi nice terimlerden biri…gerçeğin karşında bir bok ifade etmeyen! Gerçek şu ki tek bir currency var bu evrende…o da zaman ve hayat! Gerisi insan icadı geçici zırvalıklar sadece HAYAT, gerçek olan tek currency!
Özetle… sene 2008 bu şirkete girdi tüm bu sakatlıklara rağmen…ve tüm sakatlıklara rağmen de, belirli bir tanıma, anlama sürecinden sonra iyi kötü bir düzen oturttuk…ben müdürcülük oynama vs derdinde değilim zaten…sadece başarılı olmak istiyorum…ama sene 2008 dikkatinizi çekerim! Ve 1 AY!… Sadece 1 AY sonra Global kriz gümbür gümbür geldi! Ben bu durumu tek anca şöyle özetlerim; Under Siege! Boktan bir Steven Segal filmi yani, full aksiyon ! : )))
Her Pazartesi push toplantıları, aynı saçma konuların konuşulduğu…Ne sattin…sattin…ne satmaktasın…ne satacaksın….ya da Sat kurtul… Sat Kurtul… SAT kurtul… olarak özetleyebileceğimiz 😀 İyi iş adamlarıydılar, haklarında insanı anlamda kötü hiçbirşey diyemem, tek hataları bence fazla İşletmeci olmaları idi bu sefer diyelim. Her projeye jendi balonu içinde bakıyor (gelir ve giderlere) ve belirli kar marjları hedefliyorlardı…işin kalitesi, vs…hepsi ikinci planda geliyor idi diyelim. m3 u 80TL olan malzeme de bile kaliteyi en ön planda tutar iken…m2 sı 80Euro olan ürünü satarken nasıl ikinci planda tutabilirdik ki… Tüm Dünya ekonomik krize girecek ve sen bu lüks zemin kaplaması çeşidini….anahtar teslim… yüksek karlarla…hedeflenen cirolarda…ve yerli ve ucuz envai çeşit rakibin arasında…belçika, fransa, italya markası hammadde kullanarak…. hem iyi hem de yüksek karlı satacaksın…oldu canım !
Neyse 1 yılda bitti bu çile ve düştük eğitimli işsizler Jungle ına birden!… İlk kez olunca koyuyor adama tabii…ama geçiyor…tek sıkıntı ondan sonra …bu kriz ortamında…abuk subuk firmalara tahammül etmen gerekiyor ardı sıra…VESTEL e kadar katlanmam gereken gereksiz, faydasız, anlamsız ızdırap çeşitleri olarak özetleyebileceğim bir dizi iş…kayıp yıllar…Vestel ise… ayrı bir hikaye…

DEVAMINDA…..

Kalın sağlıcakla 😉

Posted by thejoker in Hayat, İş Hayatı, 0 comments

SEA (Güney Doğu Asya) da bir Türk Turizmcinin anıları – Bölüm 3 – Sınırda Yaşamak

23 Ekim

Evet…Epey bir aradan sonra…Sonunda bugün yazasım geldi zira birkaç gündür yoğunum epey ve bitirince de yoğunluğu..anca bir dinlenip kendime geldim 2 günde.

Neden yoğundum’a gelirsek de…instagramdan (umutsphotos) takip edenler bilir…kırdım kafayı…böyle saçma bir ülkede ultra nizamı bir vergi beyanı hazırlıyordum! :)))

Neyse hazırladım bitti…yatırdım da vergimi ve rahatladım. Tabii arka sahnede olup bitenler…off yani…yine sprinter’in kralını yaşattılar bana!

15’inde yatıracağımız vergi için bir aracı firma ile çalışıyorum ve onlar da en geç 7 sinde benden istiyorlar. Sırf bu iş için ise muhasebeci-asistan kız aldım, kız 1.5 aydır giriyordu bu fişleri ve ilk ayı zaten benim yaptığım bu giriş işleminin bitmesi iki ay sürdü…ben de kontrol, düzeltme, kategorilere ayırma vs…ancak ayın 15 inde teslim edebildik aracı firmaya…ama 20sine kadar süre alabildikleri için yetiştirdiler neyse ki…ve ayın 20 sı…12 civarı aradı aracı firma ve sana her ayın formlarını gönderdik bankaya gidip bunları gösterip, bedeli yatırman lazım saat 2:00 ye kadar,dediler bana.  Ben de eywallah dedim , 1 gibi formları bir bastım ki yanlış form, temmuz yerine eylül

göndermişler!..

………..

……

….

.

27 Ekim

 

Şu an saat 23:44 ve aslında yatmayı düşünürken…durdum ve yazmaya başladım tekrar. Yukarıda böyle yarım bir yazı…bilemedim ne yapsam…ama silmiyorum…ve devam da etmiyorum zira konstanstrasyonum acayip değişti son birkaç günde. Ve yazının başlığı da şimdi geldi aklım, sınırda yaşamak diyiverdim zira tam da bu hissettiğim, bugünün dünden bambaşka bir psikolojide gelişebiliyor eğer The JOKER isen 😀

Dün inanılmaz rahatsız idim mesela ve ablamda bir miktar param vardı onu istemek zorunda kaldım artık, zira bir nakit akışı hesabı yaptım…ve yetmiyor…elimde zaten kalmadı birşey ve işler daha hala inanılmaz derece ağır…gelmesi gereken sezon 1 ay geç geliyor…yoksa gelmiyor mu?.. Yoksa Coniler burayı da mı karıştırmakta…zira ters gidiyor amerikan yönetimi ile Kamboçyanın zalak diktatörü! Walla dün dedim ki turistin birine…Bu sefer yeminle kuşanırım yeleği…gerekirse ISİŞ e mi katılınacak…ne gerekirse… 2 kere dükkan kapattıramayacaklar bana bu sefer üleeyyyn! 😀 tadında dalga geçiyorum durumla ama canım da burnumda yani! Haziran dan bu yana essekler gibi çalış…eline bir bok geçmesin…bir de üstüne varını yoğunu bu işe yatır!

Bu Kamboçya çok zor bir pazar cidden. Buraya öyle büyük hayallerle falan kimse gelmesin bir kere apışıp kalır 😀 Yok benim gibi uzun soluklu ve kademeli planlarınız varsa buyrunuz. Yoksa çoğu gibi kaybolup gidersiniz burada. Bizim için de kesin konuşamam tabii…Biz de belki kaybolup gidebiliriz burada ama olasılık daha az diyelim, hele burada gördüğüm Türk popülasyonu ile kıyaslandığında. Başka dünyanın insanları diye özetleyebilirim kısaca…

Neyse uzun lafın kısası öyle daralmıştım ki artık…Patlamaya geri sayım…

Ama gariptir işte…bugün günlük güneşlik bir havaya uyandık ve ben de öyle bir motivasyonla işe sarıldım…dün fiyatları bir diplemiştim, önümüzdeki 2 gün için…ve bir baktım ki otel doluyor…rezervasyon yağmuru…bir sürü checkin vs… oteli %50 den %90 a taşıdım birden…son gelenlerin rakam ölü ama, sürümden kazanmaca…

Ama esas vişne (pastanın üzerindeki) şu ki; müşterilerden biri (single odada kalan) bugün ailesi geliyor ve yeni odalara (connection-room) çıkacak. Önce dedim ki; “Size bu özel fiyatı ancak bu ay için verebilirim önümüzdeki ay artık high-season ve bu fiyatı artık yapmam mümkün değil ama müsadeniz olursa fiyatı son gün vereyim….zira şu an veririsem yüksek sezon fiyatı vermek zorundayım ama birkaç gün sonra önümü daha iyi görünce belki da hala zayıf görünecek sizin günler ve daha bir fiyat verebileceğim… her durumda da elimden gelenin en iyisini yapacağımdan emin olabilirsiniz.” Ki son derece de samimiyim. Sonra bilgisayarı kontrol edince, bir baktım gitmiş rezervasyon yapmış malum rezervasyon sitesinden! Ben adama özel fiyat vermişim süperior odalar için o gitmiş en ucuz odalara rezervasyon yapıyor. Ve bu rezervasyonun fiyatı, benim verdiğim fiyattan bile yüksek! Tam kerkenez (buyursunlar google da çevirsinler bunu bakalım :D) yahu! Dedim, önce bunu bir iptal edin siz…bir de size bir özel bir teklif sunayım (zira tam o sırada bu çözüm aklıma geldi) ben bu 17 gün için bu fiyatı sabitleyeyim ok ama  siz de bana on ödeme yapın tutarı zira paraya acil ihtiyacım var. Tabii ki dedi ve böylece Personelin maaş ödemesindeki eksik de halloldu 🙂

Başta güzel bir hesap çıkarmış Kar-Zarar hesabını çıkarmıştım tüm yıl için ama tabii tahmin ve realite arasında mutlaka bir miktar fark oluyor ve bu farklarda şans mıdır artık bilmiyorum, genelde ileri tarihleri satarak kapanıyor gibi bu ara. Şu ana kadar Türkiye’den para takviyesi ile idare etmişken ve artık ablamdan alacağım para ile son kurşunumu da harcamaktayken…şans gerçekten en çok ihtiyaç duyduğumuz şey…ve çok şükür yine…tüm bahtsızlıklara rağmen…bir kollayanımız var gibi hissettiriyor sonunda. Neden derseniz eğer;  önce bu Kanadalı adam (Korede okulu olan) çıkageliyor ve Aralık sonu, Yılbaşı haftası için (ki en güzeli yılbaşı hariç olması! Ki yılbaşını ayrıca satabilirim böylece) 18 Yataklı Dorm ve 2 aile odasından oluşan  küçük binamin tamamını kapatıyor! Tabii tesisin pazarlaması, küçük bina fikri, doğru fiyatlama, peşin ödemeye indirim vs…hepsi benden 😀 Sağolsun yıllar süren satış tecrübesi birşeyler bırakmış herhalde bünyede 😛 Bu ak sakallı abinin sayesinde tüm birikmiş vergimizi ödeyiveriyoruz birden 😀  Sonra da bu eleman tam kara kara düşünmekteyken bir kaç gün sonra maaşları nasıl ödeyeceğimi…hızır gibi yetişiyor 😀 Ablamın göndereceği para ile de kira halloluveriyor!  E, gerisini de çalışır kazanırız artık ha! Yeter ki Coniler uzak dursun!

 

Kalın Sağlıcakla!….Bir sonraki yazımıza dek en azından 😉

Posted by thejoker, 0 comments
Neden Kamboçya – Bölüm 3 – Güneydoğu Asya, Kamboçya’da Masaj

Neden Kamboçya – Bölüm 3 – Güneydoğu Asya, Kamboçya’da Masaj

Önce Kamboçya dedim sonra nereden çıktıysa Ukrayna dedim ve şimdi dönelim tekrar Kamboçyaya. Yazının bu bölümünde dinleyicinin tümünden bir tepki çekeceğim hissiyatında olmama rağmen hiç de sansürlemeyeceğim kendimi bakalım :))

Neden Kamboçyadayım’ın bir sürü cevabı var tabii ve hiç biri de sex kelimesini içermiyor…maksat bu olsaydı…aklıma ilk gelecek ülkeler; Belarus, Ukrayna, Romanya, Kazakistan,vs… olurdu. Kesinlikle Kamboçya olmazdı en azından! Niye buradayım çünkü bir yabancı olarak iş yapmak, barınmak, çalışmak görece daha kolay ve ucuz da ondan. Kızları…zerre çekici gelmiyorlardı  bana ne yalan söyliyim. İlk geldiğimizde Bangkok üzerinden geldik ve thai kızları da gördüm…minyon kadın seviyorsanız ve çekik göze bir alerjiniz yoksa…thai kızları da son derece çekici, seksi, kadın gibi kadınlar ama tabii benim göz aşinalığım da tercihim de hep batılı tipolojiden yana oldu…yine de thai cazibesini hissettim…ama bu kamboçlarda, thailerin o kadınsı cazibelerinden de eser yok!

Bugün bir benzetme yaptım, turistlerle geyik yaparken ve cuk oturduğunu düşünüyorum! Dedim ki size bir foto göstereceğim, bunu benim bir misafirim çekti ve onlara dedim ki hemen bana bunu gönderiyorsunuz siteye koyacağım! Aha işte bu o foto;

Ve bu fotonun altına aynen şunu yazdım;  “Yüzüklerin Efendisinin son bölümünü çekerken biz!”

Dedim bu millet aynen hobbitler,  küçükler, ayaklar yalinayak, hep neşeli ve eğlencesinde çocuk gibi tipler ! Ve dedim bu hobbitlerle yaşamaya geldim ben buraya, Mordor üstümüze üstümüze geliyordu ve ben Shire’a kaçtım!  :)) Ve gülerek ayrıldım yanlarından ama şaka ile sulandırılmış gerçeklerden başkası değildi bu.

Neyse uzun lafın kısası, kadınları da Shire kadınları gibi…ilk başında kadınsı cazibeden yoksun…çocuk gibi…uzaktan basit görünen profiller…ama 9 ay geçirince içlerinde farklı da görünmeye başlıyorlar gözüne. Açıkçası hala seksi görünmemişlerdi hiç bana ta ki geçen günlerde bir mekan keşfedene kadar.

Kamboçya maceramı muhtemelen Elina Öncesi ve Elina Sonrası diye ikiye ayıracağım zira geldikten 1 ay sonra Elina ile tanıştığım için hovardalığa fırsat bile olmamış hızlı bir evlilik yaşamışa dönmüş idim…Şu son 1 ay bekarlığa dönünce ortamı daha derinlemesine araştırma ihtiyacı da doğdu haliyle…:D

Yazının bundan sonrasında 18 yasından küçük kardeşlerimizi… “Kalkın len, yatın bakiim yatağınıza, gidin yasınıza göre birşeyler okuyun yada yahu! ”

– Evet, Nerde kalmıştık?  Bir erkek olarak doğal ihtiyaçlarımız var tabii ama Brothel lar yada eve sipariş kızlar vs beni pek de açmaz açıkçası..hele ki buralarda…zamanında yaptım mı?…iş gezileri,vs için gittiğim ülkelerde…evet…ama onlar harcırahi harcamanın yolları idi sadece ve Ukrayna, Rusya, Romanya gibi ülkeler ile Kamboçya’yı aynı kefeye koymak…biraz zor tabii…haliyle dedim ben bir güzel masaj alayım, pamuk gibi olayım bir de happy ending e ikna ederlerse ona da hayır demem, ne diyeyim…

Gelişen hadiseyi dinlerken siz sevgili dinleyicilere olacakları da görebiliyor gibiyim :))) Erkeklerden ayrı, Kadınlardan ayrı reaksiyon garanti!:))) Neyse…Geldim masaja, kapıda gençten hoş bir kızı gözüme kestirdim… ama bana saldırmaya… başka daha olgunca bir kız ve bir başka gençten hoş kız yanaştı…ne kadar …ayak masajı 2$…sırt 4$..yağsız masaj 1 saat 7$…yağlı 10$….böyle gidiyor liste….dedim ben bu kızı istiyorum ve 1 saat oil massage 10$ ok!.

Genç Kızımız, Olgun kızımız ben…Night Market’in hemen arkasındaki bu hareketli sokaktan binanın içerisine doğru yürüdük…on avludaki masaj koltuklarını geçtik (genelde turiste yarım saati 2$ dan ayak masajları yaptıkları) ve binanın yan kapısına doğru açılan uzun, dar koridorda yürümeye başladık…raylı bir kapının önüne geldik…yüksek girişin önünde tüm ayakkabıları, sandaletler çıkarılmış…ayakkabımı çıkardım ben de girdim içeri…kızlar özel odanın kapısını açtı…girdim içeri…dediler soyun, hazırlan….

Soyun, hazırlan…ne kadar itici kelimeler…ama muhtemelen bu iticilik özellikle bizim millete mahsus…çünkü yaşadıysanız eğer ömrünüzde bir kez olsun…meraktan…istanbulda bir genelev macerası yaşamak… kabus gibidir…soyun hazırlan! Cinsel bir tecrübe mi yaşayacaksın yoksa tecavüze mi uğramaktasındır anlayamazsın bile! :))) Tam bir trajikomedi! Türkiye! Hangi açıdan baksan içler acısı bir hikaye bu ülke, bu İstanbul denen şehir…

Neyse…Türkiye başka hikaye, şu an Kamboçyadayız ve benim burnum artık ortama alıştı. İlk geldiğimde kafama takılan hijyenik sorular pek de rahatsız etmiyor artık…Tabii sadece hijyen değil konu…bir de ses var…zira siz basit paravan bir duvar ile ayrılmış bir odada iken…hemen yan tarafta kumaştan perdelerle birbirinden ayrılmış güruhlar halinde…4$ a sırt masajı alan turistler…onların çocukları…teyzeleri…neneleri mevcut…Asyanın inanılmaz içiçeliği hakim ortama anlayacağınız! Asyada bir 6 ay geçirmeden alışmanız zor veya meditasyon metodlarina yeterince hakim olup da yan odadaki guruhun seslerini yok etmeyi  becereceksiniz 😉

Bu safhayı aştıktan sonra ise zaten tadını çıkarmaya başlıyorsunuz… Pis değil zaten mekanlar ama günde 5 kez temizlenmediği de açık…benden önce kaç müşteri yattı acaba bu yatağın üstünde durumu…ama bir yandan da fazla olmadığını tahmin ediyorum zira her gelişimde bir kız daha ilave etmeye çalışmalarından…iş yok walla diye yakınmalarından belli….Her seferinde 2 kiz diyorlar 3uncusu esantiyon geliyor…bu sefer ise kiz  3 kiz olalaim 20$ ver yeter diyor…ben de diyorum 2 kiza 14$ veriyorum zaten 3 kiz geliyor 😀 Baktim  kız çok ısrar ediyor  uzatmadim tamam dedim buyrun…yine geldi 1 adet stajyer midir …esantiyon mudur yoksa…ellemeye merakli bir arkadas midir?!…4 kiz oldular birden ve buyrun! Sekiz koldan saldırabilirsiniz BUYRUNUZ!

Ve şaka değil gerçekten 8 koldan saldırıyorlar arkadaş! 2 el sırtımda, boynumda, 2 el belimde, butumda, 2 el bacaklarımda, 2 el de serbest bolge…Pelte gibi oldum 40-45dkda…Sonra da çeviriyorlar seni ve başlıyor bir başka telaş…Çeviriyorlar derken…Harbi harbi ortada bir malzeme olarak durmaktasındır artık ve gözleri kapatıp daldığın profesyonel masaj dakikaları bitmiştir artık! O kadar bellidir ki daha fazlası için seni tahrik etmeye çabalayacakları…

Ve genelde becerirler…ufak dokunuşlar…yetmezse aleni dokunuşlarla vs…seni ikna ederler mutlu sona.., bir miktar ekstra karşılığı…

Birazcık daha yüksek rakamlara seks alabileceğin denli ucuz bir ülkede…şahsen bana böylesi hem daha güvenli….hem de daha “keep it simple” geliyor açıkçası bu ara…önceden sahip olmadığım alışkanlıklar doğrusu…zira Türkiye içinde girmediğim türde işler…yurtdışında da her zaman olunmuyor sonuçta…ama şimdi durum farklı açıkçası ve bu tür bir hayat burnumun ucunda ve ciddi ciddi ucuz, kolay ve rahat…şimdilik kısa bir süre için buna teslim olabilirim sanırım :)))  Şunu belirtmeliyim ki bu kızlar, masajda da, erotik masajda da gayet maheretliler ve bazıları da o kadar tatlı bir güzelliğe sahip ki benim bakış açımı değiştirmeye başladılar bu Khmer ırkına karşı…

Neyse özetle; kadınsız uzun yaşamın sırrına vakıf oldum yoldaşlar! :))) Bir çeşit gençlik pınarı…maliyeti 20$-50$…her seferinde tazelen…yola devam…no women…no cry… Erkek sığınma evi diyebilirsiniz, Mor çatı Kamboçya!:)))

 

Kalın sağlıcakla…Çarmıha germez iseniz yola devam  😉

Posted by thejoker, 0 comments
SEA (Güney Doğu Asya) da bir Türk Turizmcinin anıları – Bölüm 2

SEA (Güney Doğu Asya) da bir Türk Turizmcinin anıları – Bölüm 2

Ekimin 2’si bugün, restoranda oturmuş yazıyorum bu satırları. İyi kötü yarı yarıya doluyuz çok şükür ama inanılmaz indirim yapıyorum anca…hiç bu kadar düşük görmemiştim doğrusu, daha ilk ayım olan Haziran’da (ki buranın ölü sezonu) oteli doldurunca…Ama ne hikmetse yüksek sezonun başlaması gereken bu ay da yaprak kımıldamıyor ortalıkta.  Hem turist sayısı az hem de en ucuz, backpacker kalabalığı anca…

Kaynakları da fazlasıyla kullandık artık limitteyiz stres yapmaya başladım o yüzden, tüm kaynakları şirketi bu güne taşıyacak şekilde kullandım çünkü, yetmedi ek yaptık bir de…

Ölü sezon için başarılı bir başlangıç yaptım aslında, her ay %60, %70 den fazla doldurarak ama yakıt buraya kadar artık planorun kendi kanatlarıyla uçması gerekiyor ve bu lanet yüksek sezon bir türlü gelmek bilmiyor! 😀

Artık cin fikirler zamanı geliyor sanırım…booking’e ve bilimum benzeri siteye odaları ekleyip, oturup müşteriyi beklemek günleri değil anlaşılan…indirim flyerları bastırıp…tüm tuktukçulara komisyon dağıtıp müşteriyi tutup çekme  zamanı…

Yoruldum da aslında bu saldıray kafası için ama naçar… Yeni bir asistan kızım var son bir aydır, fişleri girdiriyorum zira bu ay bir de ilk vergimizi vereceğiz; 4 ay  birikmiş şekilde…haldır haldır onu yetiştirmeye çalışıyoruz. Biraz darlandım anlayacağınız, ortada gazımı alan bir ilişki de yok…Elina ne olursa olsun mükemmel bir kadındı… tek kötü söz edemem totalde. Ama işte şu üç ayda bir gelen muayyen günleri ve tamamiyle karakter değiştirmesi olmasaydı…

Evet, Turizmden nasıl buraya geldik…geldik işte anasını satayım! Bir de size açıklama mı yapacağım okuyun işte! :)))

Birazdan 3 ‘ün kerameti üzerine bir yazıya dönüşeceğiz hazır olun! :)))

Elina ile…hakkın kerameti işte…tam da altıncı ayımızda ayrıldık. Zira ilk üç ayın sonunda bir kez ayrılmış ve tekrar birleşmiştik bile, benim karşı hamlem ile. Ama bu kez…saldım gitti diyelim… Hayatımı birleştirmeyi düşündüğüm, muhteşem düzenli, her anını plan içinde yaşayan, bana her günki sorusu ‘Bugünkü planın ne?’ olan, 37 yaşında bır kadında gördüğüm en muhteşem vücuda sahip, yardımcı, destek, Asya da 8 yıl bir başına ayakları üstünde sapasağlam kalmış olan bu halis Rus kadınımın… peşine düşmedim…

Hala doğru mu yaptığımı bilmiyorum tabii ama dedim ki kendime… bu belli ki hep böyle olacak…birlikte de yaşasak evlensek de…çocuk da yapsak…üç ayda bir deliren, hiçbirşeyi beğenmeyen, bir anda hayalindeki mükemmel adama dönüşmemi bekleyen bir cadıya dönüşüverecek… Hayatımızın %20 sinde birbirimizi yiyor olacağız!

Ve ben artık huzur arıyorum en başta! Tutku da arıyorum, uyum da, aşk da, başarı  da ama hepsinin başı huzur arkadaş, olmazsa olmaz!

Sonuçta ortadaki gerçek; Elina’siz geçen iki koca ay…başta çok kolay gelen ama giderek güçleşen……

————————————————————————————————————————————–

Ekimin 12 si bugün! 10 gün geçti aradan, dolu dizgin ve elime ne kalem, ne gitar ne yüzme, ne birşey…yoğunluk…

Şu anda odaya kapanmış haldir haldir vergi beyannamesi hazırlıyorum, Eylül başında ise aldığım asistan kız, 40 gündür giriyor excele… ki ilk yarısını ben önceden yapmıştım zati :))) Her neyse, kız yine de çok iyi hele bu Khmer geneli ile kıyaslayınca…akıllı bir şey…potansiyeli var ve ben bu kızı yetiştirebilirim dedim ise alırken. Gerçekten de iyi gidiyor bazı düzeltilebilir hatalar dışında, akıllı, çalışkan ve hızlı da öğreniyor kızcağız. Verdiğim işi de tamamladı, iyi kötü, biraz gecikse de iş, tüm  veriyi excel dosyası olarak bana bugün teslim edebildi.

Ve ben de aldim veriyi şimdi, kontrol, düzeltme, numaralandırma, organize vs…hazırlayıp yarın vereceğim vergi muamelecisi firmaya. 15 i son günüymüş, ama rica minnet 20 sine gün alabiliyorlarmış, mış vs..vs…Mevcut ruhi haliyetimin özeti aynen şu şekil… 😀

Ay başında asistan kızımızın 2 kez yanlışlıkla dosyayı silivermesi ile biraz sarsılsak da… kurtardım durumu ve tam gaz devam, yetiştirdik…ama tabii sprinter’lığımı da göstermem lazım idi! Ta öğrencilik yıllarımdan beri hastalık bende bu, ne kadar nefret etsem de değiştiremiyorum…son dakikaya bırakırım hep böyle önemli işleri…ya da talihin oyunu bir şekilde son dakikaya kalır hep kritik durumlar…bitirme projesi verilecekse örneğin o kadar son dakikaya bırakılır ki 4 gün 4 gece uyumadan teslim edilir…ama gününde ve saatinde teslım edilir! Yani mevzu böyle protest kişilik falan da değil, kurallara uyuyor bünye…ama o heyecanı da yaşatıyor mutlaka! Bol Bol Adrenalin! Bol Bol Dopamin!

Her ne haltsa… çok da uzatamıyacağım çünkü sırf şu işten biraz nefes alayım diye oturdum ama hızla da geri dönmem lazım… o yüzden toparlamaya çalışırsam tüm bu laf kalabalığını…Esasen neden bugün yazmak istedim….

Çünkü şu kontrastı bir görün istedim! 10 gün önce,  cebindeki son kuruşları kiraya yatırmış…artık planörü çeken halat kopmuş…kendi rüzgarıyla uçmasını büyük bir sabırsızlık ve endişe ile bekleyen ben!   Ve bugün ise tek derdi şu iğrenç kağıt işleri! Hiç abartmıyorum hissiyatımın tablosu aynen şudur;  kanalizasyonda tuvalete düşürdüğü nikah yüzüğünü arayan adam, 24 saatten fazla olmuş…hala pisliği eşeliyor…gerçi ben yüzüğü bulacağımı biliyorum ama süreç çok sıkıntı ya! elim gitmiyor ama artık gitmek zorunda naaaçaaar! 😀

Neyse bu iş öyle ya da böyle yarın teslim edilmiş olacak… Neden tek derdim bu kaldı…parasal sıkıntı vs? diyorsanız da! Hayat komik bazen gerçekten spiritüel hissediyorum, yukarıda bir kollayanımız var galiba dedirtiyor insana!

Ta Haziran da gelen bir rezervasyonumuz vardı, direkt mail. 2 yıl önce gelmişler kalmışlar memnun kalmışlar ve bu kez  arkadaşlarıyla gelecekler amerikanolar. Ben de verdim bunlara biraz indirimli bir yüksek sezon fiyatı! OK leştik, en son teyit amaçlı depozit vs. diye yazdığım bir mailime ise cevap gelmedi…ben de unuttum gitti bunları…fiyatlar zaten hala low season….kesin gelmezler diyorum. Ekim başı bir mail daha yazdım…cevap yok… son gün tam sileceğim tablodan….8 Ekim… Visitors gibi indiler walla gökten! Ben 2 oda ayırmışım bunlar tam 8 kişi geldi! Bir de biri hastalanmış, eşiyle ayırdılar odalarını, tam 5 ODA BİRDEN! 3 GECE! ve YÜKSEK SEZON FİYATI! 😀

SAINTS for me! :))) Dedim sizi ALLAH mı gönderdi?! :))) Yazışmadan anlaşılamayan bir detay: bir de bunlar yaşlıca bir grup… elders tourism yani ve 5 odayı neremden yumurtlayacağımı düşünürken: bir yandan da bunlara 1. kat nasıl veriririm diye kaşıyor beynim…sonunda yerleştirdik hepsini…hastalar aşağıda…yaşlı delikanlılar üst katlara! şeklinde :))) Biraz ekstra ilgi ihtimam vs ile… mutlu mesut gönderdik geri evlerine!

Bu biraz rahatlattı tabii ama tüm problemi çözecek bir para değil, biraz nefes sadece…Öyle mi?! derken…

Canadalı bir abi NUR YÜZLÜ! 😀 Yemin ediyorum, kuran müsaf çarpsin Adam NUR saçıyordu yahu,BEYAZ ADAM! :))) Neyse abi ta Koreden gelmiş, yer bakıyor! Korede okulu var ve yılbaşı öncesi haftası gelecekler burada geçirecekler , 19 Öğrenci 3 eğitmen  1 yönetici…

PİYANGO özetle! Ama genelde gelen turisti düşündüm ve fiyattan gol yeriz herhalde dedim ilk muhabbetin başında…ama daha ilk verdiğim rakamlara bile abinin son derece atlama refleksine geçtiğini görünce…kendimden şüpheye de düştüm hani…ucuz mu veriyoruz  yoksa diye?… ama hayır, şu anki fiyatların 2-3 misli fiyatları veriyorum, üstelik yılbaşı gecesi bu pakete dahil değil ve depozit de verecekler…

Baktım bunlar ciddi alıcı…bir de giriş gününü söylerken hata yapmışlar, 1 gün daha fazla olacak…dedim size o günü de hediye ederim…ama siz de bana %100 depozit bırakacaksınız.! Ve böylece tüm diğer dertlerimin…çözümü kendi ayağı ile kapıdan içeri girdi…ve tabii ki ben orada idim o işi bağlayacabilecek kişi olarak 😉 Ne mütevazi olucam yahu! :))) Adama sunduğum çözüm bile zeka ürünü! :))) Bizim tesis 2 bina; ana odalar eski binada iken, dorm room ve aile odaları ise yeni binada. Ben de arkadaşa tüm binayı sattım gitti! Müdüre 1 tek kişilik oda (eski binada boylece ayri olacak onlardan :)) ) , Öğretmenlerine ve kız öğrencilere aile odası, erkek öğrencilere ise dorm room! Problem en ekonomik biçimde çözüldü gitti! Benim de vergim aradan çıktı ! :)))

Neyse hayat bu özetle, roller coaster, bir yukarıda…bir aşağıda…dikkat ise…bir orada…bir burada….

 

– Kalın Sağlıcakla!  İlk müsait zamanda kaldığımız yerden devam…

Posted by thejoker in Hayat, İş Hayatı, 0 comments
Neden Ukrayna? (Neden Kamboçya – Bölüm 2 :D)

Neden Ukrayna? (Neden Kamboçya – Bölüm 2 :D)

Ve iyiki de Lviv’a gidip de görmüşüm, Ukraynanın Polonya sınırında çok şirin bir avrupa şehri Lviv. Yaz güneşi altında, Rynok square de  yürümek…güzel bir deniz mahsulleri restaurantı bulup, son derece uygun fiyatlara, leziz bir yemek yemek…çeşit çeşit sokak müziği eşliğinde…sonra barları, klüpleri gezmek…çok keyifli bir şehir anlatamam ve çok ucuz…mutlaka gidin görün! Defalarca Kiev e gittim, Kiev i de çok severim ama Lviv görece küçük ama son derece sevimli ve samimi bir şehir…Kiev de, hele ki son gidişimde bulamadığım bir tat.

1 gün kalmayı düşünürken 2 günü Lviv da geçirdim ve tekrar koyuldum yola…romen arkadaşlardan tavsiye alayım dedim çıkmadan, buradan nereye gidilir….Polonya burnumun dibi ve dediler ki…Auschwitz’e gidip gezebilirsin misal…Dedim , neden olmasın…onca 2.Dünya savaşı filmi, romanı, belgeselinden sonra, aslını da görmek lazım…Biraz geç kalmıştım hazırlanıp çıkmakta, sınır ise sadece 1-1,5 saat mesafede…Yola çıktım, bir yarım saat sonra yol üzeri inanılmaz bir kalabalık, arabalar, motorlar park etmiş sağda, herkes yolun karşısına geçip ormanın içine doğru yürüyor… Nedir bu acep deyip durdum önce…Motoru parkettim ve ben de girdim orman yolundan içeri kalabalıkla birlikte… Festival kalabalığı bu besbelli ama nasıl birşey acaba?…

(FOREST of ZAXIDFEST)

(ZAXIDFEST Camping)

Orman yoluna girer girmez, sağın solun, her taraf tepeleme çadır dolu…yüzlerce, belki binlerce çadır var! Yaklaşık 700-800m yürüyorsun ve sonunda Festival alanının kapısı çıkıyor karşına…ZAXIDFEST! Ukrayna’nın en büyük Müzik Festivali! Bilmiyorum tabii bunu o sırada… Dedim bu benim kaderimmiş; Auschwitz Toplama Kampı diye yola çıkıp Müzik Festivalinde Kamp yapmak 😀

(ZAXIDFEST Map)

Döndüm geri, gittim ilk kasabadan biraz Ukrayna parası aldım ve dönüp geri parkettim motoru otoparka. Aldım çadırımı, yürüdüm Festival kapısına yakın bölgeye… yer aranıyorum…bir 10-15 dk bakındım, tam uygun bir yer buldum…gençten bir çocuk geldi yanıma…

-Yardım edebilir miyim abi?  Dedim,

-Müsaitse çadırımı şuraya kurayım. Dedi

-Ben bu grubun lideriyim, yardım edeyim.

Sağolsun birlikte kurduk çadırı, biraz sohbet…Genelde Üniversite öğrencileri veya genç çalışanlardan oluşan tipik bir festival  ortamı ama Ukrayna’ya özel bazı farklarla tabii…Çadırı kurar kurmaz genç bir kız geldi, bizim grup lideri tanıştırdı, kız sarıldı falan diyemeyeceğim hiç! Direkt boynuma atlanıp, öpüldüm! Bu nasıl bir sıcak karşılama Allahım! Kafalar da güzel tabii, besbelli 😀 Tabii, grup lideri çocuk gayet kibarca ekledi, X arkadaşın kızarkadaşı olduğunu kızımızın 😀 Neyse, kimsede gözüm yok zaten arada uçurum yaş farkı…Ben de sadece şans eseri buraya düşmüş bir turistim 😀

Kurduk çadırımızı, yerleştik. İnsanlar her bir tarafa dağılmış, saat 6 civarı olmuştu artık, Cuma günü, ve Festival Pazartesi’ne kadar sürecek. Ben de gittim, festival alanına, bilet aldım. 3 günlük bilet, bizim parayla 80TL ye tekabül ediyor 😀 İçeri girişte üstünü arıyorlar bira vs sokmaya çalışıyor musun diye…içeride bira ne kadar derseniz… Sudan ucuz, 2 -3TL! 😀

Haliyle sabaha kadar içmece, müzik şöleni çekmece, dans etmece, eğlenmece, dağıtmaca ortamı tam! Da, neden 20 yaşında burada değildim !! Diye dövünmece aynı zamanda benim için :))

(ZAXIDFEST Buyuk Sahne)

Ukraynalılar inanılmaz sıcak kanlı insanlar, hem Slav güzelline sahipler hem de Ruslar gibi burnu büyük değiller diyelim. Son derece mütevazi ve  dost canlısı insanlar o yüzden yakın komşularımız içinde özellikle Ukrayna ve Romanya’yı ayrı bir seviyorum. İnsanların hem içi, hem dışı güzel…Büyük şehirlerde bozuluyorlar tabii herkes gibi, ama özleri güzel insanlar bunlar. Bira sırasındayım, çocuğun biriyle sohbete başladık, eleman benden önde…baktım bana da bira almış, ısmarlıyor çocukcağız…dedim ne gereği var, vs…(kaç para var ki çocukcağızın cebinde kimbilir…). Dedi olmaz, bu ukrayna misafirperverliği, yapmazsam ayıp olur! Bunları bildiğim için üstelemedim daha,  teşekkür ettim, şerefe dedim  ve konser alanına doğru ilerledim. Daha önce Kiev e ilk gidişimde yaşadığım tecrübe  daha ağırdı zira! Arkadaşım Tolga ile Kiev’i gezmeye gitmiştik, sene 2008…Bir mekan arıyoruz bir türlü bulamıyoruz, Tolga yoldaki 3 kızı durdurup sordu adresi…Kızlar durup ilgilenmekle kalmadı…15 dk. adresi tartışıyorlar aralarında…haritaya bakıyorlar vs..içinden çıkamadılar sonra…taksiye el etti biri durdurdu…kızlar Türkiye normlarında idare eder ama Ukrayna normlarında vasatın vasatı 3 kız ama inanılmaz derecede yardımseverler…Taksiciyle birşeyler konuştu biri…baktım birşey veriyor sanki…bindirdiler bizi Taksiye…dedim parasını mı verdiniz yoksa?! Kızımız taksiyi ayarlamış parasını bile vermiş ve bizi adrese teslim gönderecek! Dedim olmaz parasını alın bari, vs….yok…ya da bizimle gelin isterseniz…yok teşekkür ederiz dediler…ukrayna konukseverliği bu, önemli değil….ve bizi öylece şaşkın bakışlarla gönderdiler…Ben bu milleti sevmeyim de ne yapayım…o anda dedim zaten ben bu millete de kızlarına da yamuk yapamam aga! Çok güzeller, iç-dış!

O yüzden bilirim Ukrayna konukseverliğini ve ses etmem. Girdim Festival kalabalığının içine, müzikler tabii rusça veya ukraynaca genelde ama bazı ünlü yabancı gruplar da var…Yıllarca Ukrayna,Rusya  ve özellikle Kazakistana iş nedeniyler defalarca gidişimden sonra, Rusçaya epey aşine hale geldi kulaklarım ve bayılıyorum Müziklerine! Festival alanı, ormanın içinde 3 adet gölet ve etrafında kurulu 3 boy Sahneden oluşuyor ve öğleyin başlayıp müzik gecenin 2 sine kadar sürüyor! Tabii alkol şu gibi akıyor ortamda ve 2am de hala tatmin olmamış gruplar dönüyorlar kamp ateşinin başına ve gitar, sohbet, bazen duman…gün ışıyana kadar! Sonra teker teker çadırlarına çekiliyor herkes, müziğe, sohbete, kimisi de aşka doymuş biçimde… Dedim…benim zavallı harcanmış gençliğim! :))

Nelerden konuşmadık ki çocuklarla, hayat, dünya, politika, aşk…Grupta hemen herkes genç tabii, ya üniversite öğrencisi ya da yeni iş hayatına atılmış 20 lerinde çocuklar….bir tane de numunelik 60-70 kuşağı bir abi…tam bir hippi…kızıyla gelmiş…kızıyla beni tanıştırmaya çalışıyor falan, alem adam  😀

Tüm haftasonunu böyle geçirdikten sonra Pazartesi sabahı ayrılık vakti geldi. Topladım çadırı, çocuklarla vedalaşıp koyuldum yola… Bundan sonra Auschwitz çekilmezdi tabii…dedim Macaristan’a geçeyim, yol iyice uzadı zati, boşver Polonya’yı. Kırdım rotayı Güneye…Ne hata…Yollar, ana yoldan sapınca meğer hepten iğrenç bir hal alıyormuş…Güç bela ilerleyerek sonunda Zahony adlı sınır kasabasından girdim Macaristan’a.

—ARKASI YARIN—

Posted by thejoker in Fikir, Hayat, Seyahat, 1 comment

Neden Kamboçya?

Akşam üstleri bazen çok sakin oluyor. Önümüzdeki ay yüksek sezon başlıyor ama bu son günler, bazen yağmurlu ve kasvetli bazen de günlük güneşlik yaz günü olarak geçmekte…4 oda inşaat yüzünden kapalı…son demleri gerçi…üst katta tadilata giriştim…1 adet süit…2 adet connection room yapıyorum ekstra…ana iş bitti, artık detaylar ve temizlikle uğraşıyoruz, sonra da mobilyaları hazırlayıp açacağım yeni sezona odaları. Ama haliyle otel görece boş ve sakin, düşük sezonun bu son günlerinde. Ben de böyle kasvetli ve sakin günlerde, ya oturuyorum restoranda bir şeyler yazıyorum ya da kedilerle oyalanıyorum…Şimdi de  oturmuş havuz başında bu satırları kaleme alıyorum, meyve suyumu yudumlayarak…

Çoğunuzun sorusunu biliyorum, çok da uzatmadan cevaplamaya çalışayım…

Neden? mi Kamboçya?

Cevap  -Neden olmasın?

Esas soru neden Türkiye? olmalı bence… ne var bizi çeken Türkiye de… ne kaldı geriye?

Bir insanı bir ülkeye bağlayan şey, idealler, değerler, insanlar ve anılardan başka nedir ki?

Hangileri kaldı geriye…bir dozer geçti üzerimizden ve hala da geçmeye devam etmekte…şu an çalan şarkı da… bayılıyorum…hüznün dibi…blue as the raining skies…deep as the deep blue ocean…dinleyin hak vereceksiniz;

Harika bir latin müzikleri listem var ve her gün aynı birkaç listeyi  dondurup dursam da asla sıkmayan cinsten…Ve bir anda Kamboçyada uçuyorum ….ve Güney Amerikadayım…

İstanbulda asla alamayacağım bir tat…Neden mi?… Çünkü huzur yok bir kere…müzikse müzik orada da var…ama insanların gülen yüzleri yok artık…yardımsever…arkadaş canlısı insanlar yok artık… mutlu…yarına  inanan, güvenen…tek bir ağaç gibi hür ve bir orman gibi kardeşçesine yaşayan insanlar yok artık…hayata, dünyaya, bilime inanan..gelişime açık…at gözlüklerini atmış insanlar yok artık…ya da şöyle diyelim…onların borusu otmuyor artık…ve o kadar uzun zamandır boruları otmuyor ki…aptallığın rabarbasından başka bir ses duyulmuyor artık o kubbede. Oysa sema geniş…dünya büyük…evren uçsuz bucaksız… bu aptallık çağı için çok yorgunum artık, mücadele edecek, iki kelam edip anlatmaya çalışacak mecalim kalmadı artık. 15 yıl dil döktükten sonra tükendim! Umudumu da tükettim! Hem kendim adına, hem de ülkem adına!  Aptalların çağında yaşadığımız gerçeğini kabullendim…hiç birşeyi değiştiremeyecek ama sadece kendi hayatımı tüketeceğimi anladım…

Neden aptalların çağı diyorsun derseniz de? Bu artık genel bir terminoloji olmuş bir terim, ben keşfetmedim. Orjinal adı ile İdiocracy den bahsediyoruz…en amiyane tabiriyle… dünyaya her 50-100 yılda bir  rahat batması… savaşları, acıları yaşamamış, tarihten de öğrenmemiş yeni jenerasyonların…aptallığın, kolaycılığın, kar hırsının peşinde…dünyayı uçuruma götürmesi sendromu…buyrun bakın 1. Dünya savaşına…bakın 2.Dünya Savaşına…

Ve ardından gelen barış, refah ve huzur dolu yıllardan sonra…Buyurun bakın Türkiye’nin başına örülen çoraba…amerikanın Trump gibi bir hödüğü başkan seçmesine…İngilterenin EU yu parçalayacak ilk hareketi yapmasına! Kiminle konuşsam muhalif ama Brexit te var bu dünyada, Trump da, AKP de… Ne değişiyor peki, çenemizi yordukça…hiç bir şey…bu aptallık çağı yaşanacak çünkü… çarklar dönüyor… zaman ilerliyor ve hiç birşey bu aptallık çağını durduramayacak! Belki herşey olup bittikten sonra adam gibi bir lider çıkıp, insanlığı doğru rotaya sokacak ama biz telef olacağız bu arada! Tıpkı Ortaçağda, yada Dünya savaşlarında bir hiç uğruna telef  olan milyonlarcası gibi…sadece bir istatistiki bir sayı olacağız tarih kitaplarında!

Üzgünüm, almayayım. Bir kere geliyoruz bu dünyaya ve ben hayatımın ilk yarısında yeterince acı çektiğimi düşünüyorum. Artık huzurdan,  başarıdan, daha düzenli bir mutluluktan payımı alma zamanı geldiğini düşünüyorum. Ve bu yüzden ilk perdeyi çektim hayatıma…ve kamboçyanın bu Siem Reap denen, tek gelir kaynağı Angkor Wat ve onun çektiği dünyanın her yerinden akıp gelen turistlerin olduğu global kasabası oldu ilk durağım. Geldim ve burada iş kurdum,  ama ne kadar buradayım onu da bilmiyorum henüz…Sadece atladım ve Güney Doğu Asya ya geldim diyorum…belki burada devam ederim hayatıma, Ticaret, İnşaat gibi işlere de atılıp büyüyerek…belki de buradan uzarım Thailand veya Vietnama doğru. Her ikisi de gelişmiş turizm ülkeleri ve deniz, güneş, benlik bir hayat bulabilirim oralarda…Ama şu an için Kamboçya-Siem Reap-Angkor Wat a yaslanmaya devam… Sıkılana dek….Zira burada yerleşmek, iş kurmak kolay görece, diğer yapısı oturmuş ülkelerle kıyaslayınca, ve muhtemelen de daha ucuz. Böylesi bir tesisi Antalya da ya da Phukette açmaya kalksam…astarı yüzünden pahalıya gelirdi herhalde. Yine de epey yatırım yaptık tabii, ucuz ama bedava değil tabii hiçbirşey burada. Oysa konaklama fiyatları inanılmaz ucuz…turist cenneti burası…çünkü düşük sezonda turist miktarı düşünce, herkes dipliyor fiyatları…inanılmaz rekabet var….ufacık şehirde 1000 e yakın otel var Booking’de. Haliyle herkes, hasretle yüksek sezonu, Ekim-Kasımı bekliyor para kazanmak için…4 aylık bu beklemenin dışında da bir sıkıntı yok Allaha şükür.

Haziran’dan bu yana inanılmaz ilerleme katettik, sistemi oturttum, tüm bu işleri öğrendim zira turizm adına tek tecrübem İstanbul Taksimde 1.5 yıl işlettiğim Apart Hotelimden ibaretti. Ama 4 ayda onun üzerine, otelcilik, restaurant, cafe, işletmeciliğini ekleyiverdim. Tek temizlik personeli ve bendenizden ibaret olan Apart Otelim ile 12 personeli idare ettiğim bu tesis kıyaslanamaz bile…hala da gözümü dikiyorum yan oteli de alsam da 30 oda birden ekleyip…50 odalı bir tesise dönüversem diye 😀 Enerjim yer mi bilemiyorum tabii, belki gelecek seneye…

Burayı nasıl bulduğumuz konusu ise bambaşka bir macera! Yakın tarihimizden kesitlere girmem lazım bunun için…

Kamboçya macerası söz konusu olduğunda; Herşey 1 yıl ana ocağımda kıçımın üstüne yatmam ile başladı diyebiliriz. Sonunda önceki postumda dediğim gibi, delirdim ve motorla 40 gün sürecek bir doğu Avrupa turuna çıktım! İlk niyetim Almanyaya kadar gitmekti zira Schengeni en son onlardan aldım ama İtalya/Roma’ya tatile gittim Almanyaya gidemedim bir türlü. Almanlar da bazen gıcıklık yapıyor Schengeni yenilerken uzatmıyor veya kısaltıyor süreni. Ben de kaçıncı 6 aylık Schengen’imden sonra artık yıllık almak istiyorum gelecek sefere. Sonuçta Almanya hedef ama nereye kadar gidebilirsem esas bakış açısı… Macaristana kadar gidebildim ancak. zira hem çok rotadan saptım, 3 haftadan fazla Romanya’da oyalandım, en son Romanya’nın kuzeyinden Ukrayna’ya girdim (Buradan Vicky’e de sevgiler aklımı çeldiği için, ama Kiev’e kadar da gidemedim, inanılmaz yağmurlar ve onları tanrının bir mesajı olarak yorumlayan ben yüzünden :D) ve rotayı Lviv’a doğru kırdım. Ukrayna’da toplasan 1 hafta geçmiştir herhalde ama çok uygun fiyata çok keyifli tatil yapılacak bir rota olarak yazdım köşeye…daha önce defalarca Kiev e gitmiş ama başka yerleri gezme fırsatım olmamıştı. Böylece Ukrayna’nın Romanya sınırından girdim içeri…Ve inanılmaz kötü yollar…hep ondüleli, zangır zangır titreten ve asla hız yapamayacağınız cinsten…Romanyanın yollarına kötü derken…dumur olmuştum. Motorun yeni bir özelliğini keşfettim böylece, meğer amortisor ayarı çok kolaymış bu Benelli de ve amortisörleri gevşetince… yol birden çok  kolaylaşıverdi… ama inanılmaz yağmur var ve her akşam mutlaka konaklamam gerekiyor… bu yazlık tüm giysileri, hatta yazlık çantaları ve içindeki tüm giysilerimi…Tüm teçhizatı yazlık derleyip çıkarak büyük hata yapmıştım.  İlk gün bir sınır kasabasında konakladım, biraz konfor arıyordum artık ve bir SPA buldum restaurantı da olan. Çok güzel bir yemek yedim önce, avrupa mutfağı ve hem kaliteli hem de lezzetli…Sonra bir güzel dinlendim, bir yandan tüm teçhizatımı temilzedim, giysileri kuruttum, vs …  Sabah ta 10$ a şahane bir masaj yaptırdım tesiste ve yola çıkmaya hazırım! Dedim içimden Emekli olursam gelip yaşayacağım yer burası olmalı :))  Önce kuzeye doğru çıkmaya devam ettim, Kieve doğru…inanılmaz yağmurlar devam…ve  dönemeç noktasında tekrar durmak zorunda kaldım…Gol kıyısı bir kasaba burası ve gole nazır restaurant üstü de hotel bir yer buldum yine 50$ civarı. Çok keyifli bir otel, Booking puanı 9 kusur ve hem temiz konforlu hem de kalite restaurantı olan bir mekan. Golün üzerinde doğan güneşle uyanıyorsun… Tüm ıslaklığımı, yorgunluğumu attım ve sabah kararımı vermiştim. Vicky’e rağmen Kiev’e gitmeyecektim, belki de Tanrı gitmemi istemiyor, Vicky ile yeniden bir birliktelik içine girmemi istemiyor, o yüzden yamurlarla kesip duruyordu yolumu…bir yandan bu düşüncenin saçmalığına inansam da spritüel yanım baskın çıkmıştı bir kere…Günlük Güneşlik bir hava bekliyordu bu sefer ve buradan batıya dönüp, Lviv a doğru koyuldum yola…

 

—ARKASI YARIN —-

Posted by thejoker in Fikir, Hayat, Seyahat, 2 comments

SEA (Güney Doğu Asya) da bir Türk Turizmcinin anıları – Bölüm 1

Bu sefer sözümü tutuyorum, arkası yarın demiştim ve arkası geldi… Biraz önce, 20lerinde ingiliz bir çift baktım checkout yapıyorlar, bozuk para verdim resepsiyona vs ama pek ilişmedim. Genelde mutlaka sohbet ederim, özellikle  sıcakkanlı görünen insanlarla ve iyi yolculuklar, iyi tatiller, vs dilerim ki dostça ayrılalım, mutlu bir anı olarak kalalım en azından… Ama bunlarla sohbete girmedim zira daha iyi geldikleri günden kızla bir gergin an yaşamıştık. İki gün önce, sabah barın köşesindeki masada oturmuş kızımız kahvaltısını yemekte. Ben de benim sabah shifti ile dilsel sıkıntı içerisindeyim…Bazen bir sodayı veya kahvaltıyı toplayını anlatana kadar imanım gevriyor anlatamam…Bu sabahta ekmek bitti yenileyin dedim, getirdi ekmekleri koydu yeterince , bana bakıyor. Dedim ‘enough’ ve 2 3 tane daha koydu, vücut dili ile elimle dur işareti yapıyorum…koymaya devam…delirdim….dedim 2 ay geçti hiç geliştirmiyorsun ingilizceni…bari vücut dilinden anla vs vs…sabah kahvaltı servisindeki kız bu, çalışmasına bayılıyorum, uyuşuk, tembel değil bu milletin çoğu gibi, elinden geleni yapıyor….ama en basit dille bile beni %30 40 anlıyor hala… müşteri ile diyalog yeterli sayılır, siparişi alabiliyor vs…ama idare edemiyorum beni anlamadığı sürece. Neyse, ben bunlara atarlı patron yapıyorum  – ki günün %95  inde abi veya baba modundayım %5inde bana da geliyorlar hani ama hata değil zira bunlar çocuk gibi bir millet, bol bol okşaman ama yeri gelince de hizaya sokman gerekiyor – ingiliz kızımız oturduğu yerden bana bir bakış atıyor dönüp dönüp…dedim bu kız beni şeytan patron falan zannetti herhalde… 1 dak sonra dayanamadım, gittim kızımızın yanına…dedim ki;

– Çok farklı algılanıyoruz herhalde oradan, patronluktan anlamıyorsunuz belli…bazen böyle olması gerekir…

Dedi ki hafiften kısık dudaklarla;

– Kahvaltımı bitirebilir miyim lütfen? 😀

Hepten manyak gibi algılandık besbelli… ben de ayrılırken yanından dedim ki;

-Gördüğünüz herşeyi hemen yargılamayın, önce bir zaman verin, gözlemleyin, ondan sonra karar verin lütfen 😉

Neyse… bu muhabbet böyle kapandı gitti. Ben de bir daha ne iliştim ne bir söz söyledim bunlara ama ortamı gördüler ve anladılar sanırım. Geçtim restauranta yazıma devam etmeye, baktım oğlan orada dikiliyor ve döndü dedi ki;

-Bugün yola çıkıyoruz biz.

Ben de başladım çocukla muhabbete…kız nemrutun teki tek kelime ile ama oğlan da tam tersi…zıtların uyumu bu besbelli! Yola çıkmak üzereler, aracı bekliyorlar ve 5dk da olabileceği kadar koyü bir muhabbete daldık…scuba’cı imiş ve 8 ay Thailandda scuba yapmışlar oradan 3 gün burası…buradan battambang…oradadan sihanoukvillle ve scubaya devam…dedi ki harika bir yeriniz var, bayıldım…ben de bizim hikayeyi anlattım kısaca…9 aydır buradayım…daha haziranda açtık…inanamazsın ilk haline….3-4 ayda bu kadar geliştirdik….vs…vs…İsmini nasıl bulduğumuzu anlattım …o da dedi ki benim bir yeteneğim var….yer de bir kart gördüm geçen de ve dedim ki bu bir Joker…ve elime aldım…Joker…ben de dedim sen de bir çeşit sezi gücü var bende de insanlarla ilgili gelişti artık bu…ilk bakışta anlayabiliyorum artık ne tür bir insan olduğunu karşımdakinin…çoğu zaman…her zaman değil tabii 😀

Döndü çocuk dedi ki – bir dakikaya geliyorum….gitti ve döndüğünde elinde elinde bir Joker kartı…buna birşeyler yazabilir misin çok memnun olurum…dedim elbette!…aldım ‘ Why so Serious! With love & regards to Ben.’ yazdım verdim. Kıza da elimi uzattım, ve dedim ki kalbi kırık ayrılmayalım :)) Nemrut, el sıkışmadı ama dedi ki yok bir sıkıntımız sadece çok yorgunum…. Ve böylece yollarına devam ettiler Battambanga doğru! Tekrar tekrar, çok teşekkür ederek…

Posted by thejoker in Hayat, İş Hayatı, 2 comments

Kırk Yaş Krizi midir…Yeni bir hayata başlangıç mı? – Bölüm 2 – Bir Genç Mühendisin Anıları

1 yıl askerlik ve 3 ay tatilden sonra döndük normal hayata geri… İş arıyorum… Kariyer.net  üzerinden iş arıyorum artık ve bir sürü CV dağıtmalar ve görüşmelerden sonra İMECE adlı bir şirkette ise başladım, bu sefer proje yöneticisi olarak. Proje de proje doğrusu…İstanbul Metrosu’nun projesini yapıyoruz, Taksim-Unkapanı ve asla açılamayan Yenikapı-Unkapanı  hattı…Bizim firma projeyi hazırlıyor ve benim görevim bizim firma ile uygulama firması arasında koordinasyonu sağlamak. Küçük bir firma ama çeşit çeşit mühendis barındırıyor ve çok yeni, farklı şeyler öğrenme fırsatı benim için ve geliri de daha makul düzeyde. 2 kusur yıl çalıştım burada ve ne boktan bir meslek seçtiğimi açık seçik görme fırsatım oldu 😀

Devasa bir proje yapıyoruz…ama 2 kusur yılın sonunda 6 ay maaşım içerde yatıyor! Başta düzgün alınan maaşlar bir süre sonra harçlığa döndü… Her Cuma, namaza gider gibi…55-60 yasında deneyimli mühendislerle birlikte giriyoruz hizaya muhasebenin önünde…hepimize birer zarf…içinde bayram harçlığımız! Gel de aklı selim biçimde çalış! Sonunda geldiler bana! Dedim kusura bakmayın ama ben gidiyorum ay sonu! Ve siz de paramı  son kuruşuna kadar ödeyeceksiniz bu ayın sonunda! İşimi garantiye almak için, içerde de durumu herkese anlatıyorum ki…paramı alamazsam huzursuzluk yaratayım :)) Neyse, verdim istifayı, ay sonunda da paramın tamamını alabildim. 6 aylık maaş ilaç gibi geliyor, o yaşta ama tabii işsiz güçsüz uzun süre idare edecek kadar da değil. Teşvikiyenin kıyısında, Beşiktaş pazarının yukarısında (işe yürüyerek  1dk mesafede zira aynı sokağın alt ucunda sadece) küçük,şirin bir çatı katı kiralamıştım o dönem. İlk evim burası, nasıl üstüne titriyorum, dekorasyon, tamir,vs… Küçük bir de şöminesi var, çekmeyen, neler yaptım ama olmadı, yakıyor ve boğuluyorsun sadece:D Çatı desen altında üç,beş adet leğen ile ancak idare ediyor, her yerinden su almaca… En son eve bir de hırsız girince, dedim buraya kadarmış aşkımız, çıktım, döndüm aile ocağına geri. İş ilanlarına bakıyorum…onlar da bana geri …projecilik yapmayı düdünmüyorum bile…ağzımın payını aldım alacağım kadar! Satış işi cazip geliyor zira gördüğüm kadarıyla bu sektörde parasını düzgün alan bir onlar var. Eve Ekmeği getiren adamın parasını kes bakalım kesebiliyorsan!

Tabii sıfır tecrübeyle satış işi bulmak da pek mümkün değil. Önüme bir emlak işi çıktı; eve yakın bir  Century21 şubesi açılmış, brokeri da bankacılıktan ayrılma, kaliteli, akıllı bir abi. Konuştuk, anlaştık, vs. başladım  işe. Kar paylaşımı çalışacağız, ofisi broker temin ediyor, reklam vs ne harcama gerekirse de sen hallediyorsun sonunda da karı paylaşıyorsun 60-40. Levent abi Koç bankdan ayrılma ve onlarla anlaşmış, Koç bank yeni şubeler arıyor, İstanbulun favori bölgelerinde ve getirisi güzel bir iş fırsatı… Ben de atladım, Etiler, Mecidiyeköy, şişli,vs… şube arıyorum Koçbank için. Ve 3-4 hafta sonra buldum aradığımı! Mecidiyeköy’de TEV’in binası ve giriş katına kiralık olarak aşmışlar ilanı. Girdim, şöyle bir gezindim vs…Süper lokasyon ve dükkan, tam banka şubesine göre!

Döndüm geri heyecanla hemen bizim broker ile konuştum. Dedim kaçırmayalım burayı hemen sunmalıyız! 1-2 haftalık bir süreç tabii…ikna aşaması…ve sattık bunu Koçbank’a.  KOÇ’un bir cebinden aldık, diğerine verdik dükkanı zira TEV de yine bir KOÇ grubu Vakfı! :))  Yıllarca babamı sömürmelerinin yanında benimkisi hiç birşey tabii… Attım cebime 3-4 aylık maaş tutarı parayı ve 4 ay sonra YTONG da satış mühendisi olarak göreve başladım!

YTONG yılları ise ayrı bir macera 🙂 Ytong daki dostlarım alınmasın bir şirket hakkında sonuçta olacak daha ziyade kötü izlenimlerim, zira kötü insana rastlamadığım nadir kurumlardandır kendisi. İsmen Alman, cismen sonuna kadar Türk olan YTONG a girişim Kariyer.net üzerinden bir adet Teknif ofis şefi mühendisi ilanına başvurmam ve Satış müdürü ile görüştürülmem sonucu gelişti. Dönemin Satış müdürü Salih bey ile görüştük ve baktı çok rahatım vs (zira gerçekten rahatım yerinde  çok da umurumda değil ilgili pozisyona alınmışın alınmamışım, bir görüşmeden diğerine uçuyorum zati o ara, popülerim yani :)) ) Salih bey dedi ki gel seni Satış Mühendisi yapalım sende o potansiyel var hem de daha çok kazanırsın, şirket araban, telefonun, bilgisayarın vs…Bunca yıl çalışmış ve bir arabası bile olamamış bir mühendis için kıymetli şeyler bunlar. Çok sonradan anladım mı meğer bu taktik bir şirket klasiği olmuş, Teknik ofis için diye yemleyip teknik satışçı alıyorlar meğer bünyeye :))

Salih beyin oyunuyla başladık böylece YTONG maceramıza. Salih bey Satış Müdürü ve ona bağlı iki bölge satış müdür ve teknik ofis şefi var merkezde çalışan. Merkez dediğimiz Pendik Kaynarca da konuşlu olan fabrika binası ve orada satış ekibine ait ayrı bir bina mevcut. Bölgeler ise doğu ve batı marmara. Beni de Doğu Marmara Bölge Müdürü Atilla abinin yanına verdiler. Önce biraz içerlediğini hatırlıyorum Atilla abinin, bu tepeden inme atamaya zira onun fikri alınmamıştı… sonra anladım ki Salih beyle aralarındaki gerilim idi esas sebebi… Yine de uyumlu çalışan bir ekip olduk genellikle. Ayrıldığım gün bana söylediklerini asla unutmam, bir sürü klasik sözün yanında, senin en sevdiğim yanın demişti…verdiğim bir işi yerine getiriyorsun tabii ama onu yapmanın en kolay yolunu da buluyorsun. Ben bunu büyük bir kompliman olarak aldım – Gerçi bu satırları yazarken aklıma bambaşka bir algısı daha geldi ama öyle olmadığını umuyorum :)) – Gerçekten de bir işi alıp onu optimize etmeden rahatlayamıyorum. Bana kapı kapı tüm inşaatlara YTONG satılacaktır, SATILA! emrini mi verdiniz o zaman bakarım YDK larda çıkan ruhsatlara teker teker bakarak mı ilerliyorsunuz…her sayfayı al print et, müteahhitini bul, ya da şantiyeyi, mimarını vs.. sonra atla git ikna et ya da edeme ama raporla her türlü …. günde 5 görüşmen olsun… ayda 100.. görüş babam görüş…Alman birası içip sosisli yemeyi bekler iken…sabahtan akşama kadar  esselamün aleyküm tayfası ile otur çay iç, geyik  yap, Ytong anlat arada…ve her sabah otur bunların raporunu hazırla….gezilecek yerleri, görüşülecek kişileri bul araştır, pazarlama malzemelerini hazırla….10 11 12 gibi atla git dışarı…klimasız şirket arabasıyla Ağustos sıcağında bütün gün araba kullan…sonra in aşağı… gömlek cebinden çıkar kartvizitini müşteriye uzatmak için…ve gözünün önünde kartın ortadan 90 derece  eğildiğine şahit ol! İlk erdiğim andır, yemin ediyorum! 😀 ‘Bu hayat böyle gitmez arkadaş!’ dediğim andır.

Neyse, YDK diyordum yine dağıldık… 😀

Sene 2005 ve YDK, yani yapı denetim kurumları, portallerinde her yeni çıkan ruhsatı yayınlıyorlar. Biz ve diğer satış firmalarında her sayfayı açıp, her yeni ruhsatın müteahhit, mimar, statiker, metraj, vs bilgilerine ulaşıp bunlardan ‘Lead’ yani satış fırsatı çıkarmaya çalışıyoruz. Bir sürü sayfa, içinde azıcık bilgi. Ben dedim bu iş ciddi hammaliye ben bunu da kompakt hale getirip, hızlı ve kullanışlı olmasını sağlarım. Ne yapmam lazım, bir macro yazılımı bulmam lazım, ekranda yapacağım hareketleri alacak (capture edecek), ve onları benim istediğim şekilde farklı koşullara farklı tepki verecek şekilde yineleyecek… ve buldum aradığım programı…wintask adlı basit ama etkili bir yazılım…önce kırık bir versiyonu ile başladım benim programa… bir kaç ayımı aldı hem öğrenmek hem de yazmak ama program bittiğinde…tüm sayfaları teker teker açıyor…gerekli bilgileri seçip alıyor, bir tabloya atıyor ve böylece tüm ruhsatları toparlıyordu yazılım. Bugün data mining ya da web mining dedikleri şeyi yapmıştım sanırım :)) Faydasını anladıklarında yazılım için 250$ bütçe de çıktı ve aldık orjinalini. Artık sadece benim değil tüm bölgelerin Lead leri (bölge, satıcı, metraj, tıp. her alanda klasifiye edilmiş ruhsat listesi şeklinde) benim tarafımdan hazırlanıyor idi. Bana karşı bölgelerden m3 olarak geri dönmüyordu tabii bu kıyak diyelim 😀

YTONG da ölçü m3 haliye kaç bin m3 öldüğünüzla ölçülüyordu ebadınız. Bölge arkadaşlarım ben geldiğimde bir Hasan abi ve Mustafa abiden ibaretti, ikiside 10+ yıl tecrübeli şirkette ve ben çiroz satışçı, onlarla aynı pozisyon aynı maaş ve bir miktar altında başlatılmış bir prim ile başlıyorum ise. Tabii her yeni gelen için bir takım fasıllar var; mesela yeni gelen bir önce gelenin arabasını alır. Niye mi? Yeni araba alınacaktır tabii her türlü ama yeni araba tabii ki kıdemliye verilir. Epey alman usulü değil mi :)) ÖzTürk yahu bu şirket dediğim andır. Tabii ki sorun değil, adam yıllarını vermiş bir farkı olsun elbette ama aradaki fark klimalı clio ve sarı-klimasız clio taksi arasındaki fark kadar olunca…pendik kaynarcanın varoşlarında durduğun anda bir tanesi kapını açıp biniverirken…uzaktan el ettiklerinde durup da izahat vermez isen arkandan şovüşlerini dinlediğinde(zira taksi sanıyor istanbulun bütün salakları)….ve Ağustos sıcağında o olmayan klimanın da dadı duzu damağında kalınca… Bir sonraki kurban ne zaman gelecek ulan! diye sabırsızlanmaya başlıyor insan! :))))

Ve epey bir zaman sonra geldi Kurban! Ekrem geldi departmana benden sonra sarı şahini devraldı 😀  diyemeyeceğim zira sanırım 1 yıl vs den sonra değiştiler sonunda preclima dönem ve taksi renkli clio’ları da bir esenlik geldi anlatamam 😀

İlk başlarda zorlandım tabii satış işinde. Benim gibi intravert, utangaç adam…elde çanta kapı kapı şantiye gezecek…müeahhitlik ofisi gezecek…mimarı ofis gezecek…belediye gezecek…ydk gezecek…her kapıdan burnunu içeri sokuverecek, sevdirecek, satacak, müşteriyi koparıp alacak öyle mi! 😀

Ben ve tüm bunlar, özüme ne kadar ters…ama yaptım mı…hem de gayet layığıyla kanımca (Mustafa abinin ozellikle ilk basladigim zamanlardaki destegini de inkar edersem buyuk haksizlik ederim, gordugum en yardim sever insanlardan biri sagolsun, hem de iyi bir satisci! Ki bu ikisi cok nadir bir araya gelir :D) Ama nelerden ödün vererek?…en başta kendi özümden…karakterimden…full time tiyatro!…tamam eywallah tiyatro eğitimi de aldık vs ama…orada en fazla 2 saat oynuyor sonra şalteri kapıyorsun…hayatta oynamak ise…bir oynarsın iki oynarsın…üç buçuk yıl kesintisiz oynayınca satışçı profilini…kafayı da oynatıveriyor insan evladı…son dönemlerimde son derece ağır bir anti-depresan kullanıyor ve bir de renk vermemeye çalışıyordum…pek de vermedim sanırım. Ama o anti depresanı bana yazan orospu çocuğunun da es kaza Angkor Wat turuna çıkması ve şans eseri de benim otelimde kalması için dua ediyorum! Angkor Watin önündeki golde kesicem pezevengi, ibret olsun aleme! Bu psikiyatr ya da psikolog denilen dümbeleklerin hepsi bir, hiç kusura bakmasınlar. İlaç firmalarının en piç satışçıları bağlıyor hepsini, şekerleme gibi beyin ilacı satıyorlar! Arkadaş, o yazdığın şey neredeyse uyuşturucudan farksız bağımlılık yapan ve neredeyse o kadar boktan yan etkileri olan Effexor adlı bir zikkim! Bağımlılıklardan görece daha kolay kurtulan biriyim, başarıyorum ama bu zikkimi kullanmak da ayrı bir sıkıntı, bırakma süreci ise tam bir çile…ne mi yapıyor peki? Sizi bir adet kozaya alıyor…haliyle etrafta olup bitenden fazla etkilenmiyorsunuz…depresyonun dibinde iken…biraz yüzeye çıkarıyor…ama tüm hislerinizi de kaybettiriyor. Bunlar işin duysal tarafları…fiziksel tarafları ise…bir dolu yan etki…sürekli susama…dil damak kuruması… terleme ,vs…basit ama rahatsız edecek boyutta olabilen yan etkiler…ve tüm bunları belli etmeme çabası…satışçıyı oynamaya devam etmenin yanı sıra… :))

Kafa yarı kırık anlayacağınız ve tüm bunların yanı sıra ben MBA eğitimime devam etmekteyim 😀 Nasıl mı gelişti bu MBA işi? 2. yılımda iken şirket yeni bir uygulama başlattı, personeline master eğitimi için burs vermeye karar verdi. Gebze Teknikte mühendislik masteri yapacaksan mesela şirket bedelini karşılayacak . Ben de dedim ki ben MBA yapmak ama iyi bir okulda okumak istiyorum. MBA mevzusu hayli popüler tabii o dönem ve Power dergisinin bir makalesinde MBA bölümlerini sıralamışlar. Bilgi Üniv.MBA 3uncu sırada… Dedim ben buraya gideceğim ve siz bana %50 sini verin yeter. Böylece 3 yıl şirketten ayrılmayacağıma dair kağıtları imzalayıp aldım parayı. Ve 2. yıl MBA yı bitirdikten kısa süre sonra da verdim istifamı. Zira yeni şirketim, transfer parası gibi bu parayı vermeyi kabul etmişti bile 😉 Temiz bir ayrılık olmuştu açıkçası, herkesle güzel ayrılıyordum ve de Müdürlüğe terfi ederek, çok daha iyi maaş, araba ve görev ile, Kaynarcada bir fabrika binasından  – Etiler de bir Plaza katına, Ayağı çarıklı selamün-Aleyküm müşterilerinden – boynu fularlı mimar müşterilere…plaza katında oval masa etrafı toplantılara…Kaynarcada kek gibi kabartılan m3 u 80TL lik beton malzemeden – Belçikadan, Fransadan, Almanya dan alınan epoxy ile yapılan m2 sı 80Euroluk zemin kaplamalarına…avm lere…acıbadem hastahanelerine…vs terfi etmiştim!

Öğlen yemeğinde artık pendiğin avmlerinde bayilerle toplanmak veya bir başına yemek yerine…İş arkadaşlarım hoş mimar kızlar, vs ile Akmerkezde öğlenleri geçirmekteyiz… bu liste uzar… Özetle büyük bir kültür şoku! Ama sorun bu değil  tabii, zira kültürsüz biri değilim, hızla uyum sağlarım. Ama gel gör ki…

 

—- ARKASI YARIN 😀 —-

Posted by thejoker in Hayat, İş Hayatı, 0 comments
Hello World! Kırk Yaş Krizi midir…Yeni bir hayata başlangıç mı?

19 Eylül bugün ve 5 güne kadar 41 kere maaşallahlik olacağız bakalım…Nerede mi gireceğim 41 yaşıma?…Kamboçyanın Siem Reap adlı, onlara göre şehir bize göre, bir kasaba denebilecek olan beldesinde…Angkor Wat’ın yamacında kurulmuş, tüm dünyadan turistleri kendine çeken bu Dünya kasabasında.

 

Neden mi buradayım?.. Darlandım çünkü… Kukumav kuşu gibi evde oturup turşu kurduğum 39 yaşımın tamamından sonra (40 yaş krizi de diyebiliriz buna, hayatımın en kötü yılı da…Önce babamı kaybettik, 9 ay Kanserle mücadele ettikten sonra, sonra evlenme teklif ettiğim kızdan ayrıldım, forex aptallığı ve alkol karışımında bir dünya para kaybetme salaklığını gösterdim ve taksimde açtığım apart otelimi kapattım, İstanbul’da Turizmi öldürdüklekirk yari için. Ve yeni evimi verip kiraya, döndüm ana ocağına, 1 yıl yatıp ne yapacağımı düşünmeye) …delirdim ve 1 yıllık motor tecrübemin verdiği cesaretle…Avrupa turuna çıktım geçen yaz! Bir kısmına diyelim en azından. (Hazır olun, belli ki hikaye uzayacak :D)

İstanbul-Kozyatağından yola çıkış 10am, Teçhizatları tamamla, vs… Levent yeşil sigorta, saat 15:00… Otoban…Edirne…vs…Bulgaristana giriş saat 9pm.

Hava kararmakta ve ben hiç bilmediğim, ilk kez geldiğim bir ülkenin kapkaranlık, yılan gibi kıvrılan yollarında gece boyu ülkeyi bir ucundan diğerine katedeceğim,henüz  1 yıldır kullandığım ve en uzak gittiği mesafe Yalova olan İtalyan şirinesi Benelli 250  motorumun sırtında…

Neden?..Bükreşteki uzatmalı sevgilimin kollarına atlamaya…

Neden uzatmalı diyorum, çünkü ayrılıp,ayrılıp,birleşmeceli…sürüncemeli bir ilişki bu. Ve bu tarz bir ilişki benim için bir ilk. Kendisine evlenme teklif ettiğim, Bükreşe dönüp, 1 ay düşünüp de bana cevap veremeyen kız kendisi… Ayrılıp, sonra da ayrı kalamadığım kız…

İşin komiği iş için Bükreşe gittiğimde tinderdan tanıştığım ve 1 gecelik ilişki gibi başlayan… Ve sonra iki ayrı şehir arasında ikimizin de mekik dokuyarak ördüğü bir ilişki…Tüm farklılıklarımıza rağmen, mükemmel kafa uyumu içeren bir ilişki… Normalde birbirinin hiç de tipi olmayan iki insanın mükemmel kafa uyumu ve kimya uyumu ile büyüttüğü bir ilişki… 2 yıla yakın süren ve nihayetinde geri dönülmeyen bir ilişki…

Ama o gün bu sonucu bilmiyordum tabii ve tam gaz ve son kez kız arkadaşıma doğru yol alıyordum. Yollar kapkaranlık…ve sürekli viraj… yılan gibi kıvrılan bir yol…”Lost Highway” halt etmiş! Bir ara bir baktım arkadan bir tanesi selektör yapıyor…yavaşladım geçmiyor selektör vs… haydaaa.. derken, bastı geçti gitti. Bir yarım saat daha böyle sürdüm, sonra benzin almaya durdum. Aha bir baktım elemanın biri Türk plaka… Geldi vatandaş… Selektör yapan bendim, Türk plaka görünce yardım edeyim dedim diyor 🙂

Motorcuymuş abi sağolsun, Bulgar göçmeni. Edirne’de yaşayan abimiz sağolsun bana escort pilot oldu resmen. Önden gidip yolu aydınlattı saatlerce ve tehlikeli yolu geçtik gittik. Sonrasında ayrıldık ve ben buralarda gecelesem mi vs düşündüm ama bu saatte nerden nasıl yer bulunur bilmediğim yerler vs vs… bastım devam ettim. Gecenin üçü, dördü civarı Bulgaristan’ı geçip Romanya’ya girdim. Sınırı geçiş ise  inanılmaz kolaydı, 5 dakikada geçtim gittim resmen. Seviyorum bu ROMEN leri!  Ve Romen derken kastedilen bizim kumkapı gacıları değil tabii. 😀

Neyse… Sabahın 5:30 u gün doğarken vardım sevgilimin kollarına…

Bilmeyenlere söyleyeyim Bükreş hem tarih-kültür hem de yeşil içeren, insanları ile birlikte çok güzel ve yaşanılası bir şehir. Bu güzel şehirde vardığım evin sahibi aslında bir kaç ay önce ayrılmış olduğum kızın ta kendisi. Bahanemiz de Avrupa turuna çıkan bu oğlan Bükreşten geçer iken, eski sevgilisi/yeni arkadaşı olan Andreeanın evine misafir…

Hay AQ! Çalan Müziğe gel be !… Şu an Otelimin Restauranın da oturmuş, havuza karşı bu satırları yazıyorken…Spotify’dan da verdim listeyi: Türkçe Müzik listem ve 250 parça var içinde, rastgele çalıyor…Tam şu an ne çalmaya başladı dersiniz?…Issız Adam! Hay AQ bu nedir ya! :))))

Tamam anladık, ‘The Joker’ adının hakkını verecek bir hayat yaşamam gerekiyor belki ama bu roller coaster da bir alem yahu! Bir aşağı,bir yukarı ,bir en tepeye… sonra en dibe…

Neyse şu an fazla ırgalamıyor bu Issız Adam romantizmi. Zira bu ilişkinin üzerine bir uzun ilişki daha yaşandı ve bitti bile kaygısızca… Böyle yazınca, Kazanova gibi geliyorumdur herhalde kulağa ama hiç de değilim. Utangaç ve içe dönük mizaçlı biriyim aslında ve tanışmak için genelde interneti kullanmamın temel sebebi de bu; ilk buzları kirk yakırmanın en kolayı da ondan. Ancak bu internet metodları Türkiye de felaket sonuçlar vermekte ve Türk kızlarına tövbe etmemin temel sebebi de bu. Ya hiç de denginiz olmayan kızlarla idare etmeye çalışacaksınız (kusura bakmayın kızlar ama bu bir realite, zaten burnu havada olan Türk kızının internete girince kıçı da Tempra oluyor maalesef…ya da her gün yağan 300 abaza mesajı arasında kimseyi duymuyor kızımız). Yurtdışına çıktığınız andan itibaren – ki bu benim için 2008 Kiev/Ukrayna demek – aşk hayatınız da, cinsel hayatınız da bambaşka bir boyut kazanıyor.

Bu yazının da bir yerlerde bitmesi gerekiyor tabii :D.  O yüzden fazla da dağılmadan toparlamaya çalışırsam;  Bükreşe vardım ve biz Andreea ile yeniden sevgili moduna bağlayıverdik. 2 haftadan fazla Andreea’da kaldım ve birlikte 1 haftasonu atladık motorla Karadeniz, Köstenceye… Çadır kurduk sahil kenarı, deniz güneş, kumlar, çocuklar, gençler….Diğer haftasonu da atladık Kuzeye, Transilvanya’ya…Dağ havası…Mis gibi…Tertemiz…Yemyeşil…Rengarenk şirin evler… Dracula’nın şatosu…

Özetle; 1 yıl kıçımın üstünde yattığım ana ocağımdaki odamın duvarından sonra….İLAÇ GİBİ geldi!

Neden mi 1 yıl yattım? Aslan gibi, 2 üniversite bitirmiş, özel sektörde 20 yıla yakın, her boyutta firmada ve farklı sektörlerde  çalışmış  bu Civil Eng.MBA adam?

Neden mi?.. çünkü Türk olarak geldik, dünyaya, bu zamanda…çünkü dünyaya geldik, bu zamanda…çünkü dünyaya geldik, anasını satayım!

Sistem o kadar yamuk ki, neresinden tutsan elinde kalıyor. Sadece Türkiye’den de bahsetmiyorum, dünya zaten külliyen boka gidiyor. Türkiye ise öncü neferlerden biri sadece!

Türk Eğitim sistemine göre 2 milyon öğrenci…hepsine aynı olacak şekilde test sorularıyla doldurulmuş bir sınava girecek ve ona göre de meslek edinecek!

Bir an için tüm sistemleri vs. bir kenara bırakıp “insanoğlu için en doğru yaşam şekli nasıl olmalı?” perspektifinden baktığınızda; gerzekliğin daniskası!

Eski adıyla English High School for Boys, yeni adıyla Nişantaşı Anadolu Lisesinden 1993 de mezun olan, ortaokul 2 de(1989)  Bilgisayar Laboratuarı açıldığı anda mekanı ele geçiren gruptan olan (Çetenin elebaşısı Cenk’e selamlar, sevgiler!), 12-13 yasında Basic öğrenmiş, daha sonra Pascal, Delphi, AutoLİSP, SQL, PHP,HTML,vs… yi kendi başına öğrenmiş olan ben ilk yıl sınavı kazanamadım. 484 gibi (ki top score 600 idi) bir puan ile açıkta kaldım!

Neden mi? Çünkü yaşadığım şehir olan İstanbulda okumak istiyordum ve aklıma iki meslek geliyordu sadece bana uygun olabilecek, birincisi tabii ki Bilgisar Mühendisliği idi diğeri ise kulaktan dolma bir takım bilgilerle yöneldiğim Endüstri Mühendisliği ve seçenekler Boğaziçi İTÜ ve YTÜ den ibaretti. Haliyle puanım yetmedi ve giremeyince de Babam panikledi….kendisi İstanbul Üniv.Hukuk terk bir Bilgi İşlem Şefi (Bugünkü adıyla İT) idi bir Koç Holding kurumu olan Aygaz’da ve ömrünü adadığı kurumda, onu müdür yapmadılar, üniversite mezunu olmadığı için.

Classical Parenthood mistakes! Kendi yapamadıklarını, çocuğunun hayatında tatmin etme sendromu diyorum ben buna. Yanlış anlaşılmasın, rahmetli babam  harika bir adamdı, her konuda bilgi birikimi olan, saatlerce konudan konuya konuşabilen, herkes tarafından sevilen, Marko Paşa kalpli, herkesle iyi geçinmeye çalışan, yardım eden… Ama ancak ailesinin bildiği inanılmaz bir bencilliğe de sahipti bir yandan… Paradox adamdı vesselam… Bencil yani hayat görüşü idi aslında bana birkaç kez açıkladığı (dünyanın kendi etrafında döndüğü şeklinde özetleyebiliriz sanırım)… zira benim de öyle düşünmemin iyiliğime olacağını sanıyordu… ve elbette yanılıyordu. Kumaş başka idi bir kere. Burçları pek sallamayan tam bir bilim insanı olsam da, spiritüel bir yanım da var inkar edemediğim….Tam bir Aslan burcu olan babam ile, hem güneş hem ay burcu Terazi olan ben…pek de aynı kumaş sayılmazdık doğrusu. Özetle, 12-13 yasına kadar taptığım adam…sürekli fikir çekişmesi yaşadığım bir adama dönüştü ve saatlerce süren monologlarına katlanamıyordum artık. Benim de bir karakterim var, ben de saatlerce konuşabilirim, senin kadar bilgi ve tecrübe sahibi değilim ama benim de bir sesim var artık diye haykırmak istiyordum suratına! 17 yaşına gelmiştim ve hala çok konuştuğu üzerine küçücük imalarda bulunabiliyordum ancak…Genelde sakin tabiatlı olan babam sinirlendiğinde o yemyeşil gözler ateş saçardı ve bu size yeterdi…oradan uçarak kaçmak isterdiniz… Haliyle sinirlendirmemek için de elinizden geleni yapardınız 🙂

Üniversiteye kadarki hayatım epey yalnız geçti diyebiliriz rahatlıkla. Bir Vedat hocamız vardı, harika bir adam, idealist bir Türkçe Öğretmeni ve aynı zamanda Müdür Yardımcısı (Belki görür…Buradan ona kocaman selamlar, sevgiler, saygılar!). Vedat hocamız oturmuş uğraşmış bir diyagram hazırlamış sınıftaki herkes kiminle arkadaş, hangi gruplar var sınıfta… Ve babamla konuşmuş veli toplantısında… Ben sevdiği oğrancilerinden biriyim biliyorum, şiir okumaya olan yeteneğimi keşfeden kişi ve sayesinde her bayramda seyranda, “Yediyordu elif kağnısını,kara gecedeeeen, gecedeeen…” okuyan ben! 😀 Şiir okuyan çocuk olarak nam saldım okulda yani! Ne onur anlatamam! 😀

Güzel bir meziyet tabii ama gel de o yaştaki çocuklara anlat bakalım bunu… Zaten içe dönük karakteri olan, utangaç ben… arkadaş yapmakta zorlanan ben…kapandım bilgisayar labaratuarına, kitaplara, vs…

Vedat hoca göstermiş babama hazırladığı diyagramı; benim adım orda öylece bir başına takılıyor, ne bir arkadaş ne grup…Babam paniklemiş tabii… Hemen beni sportif aktivitelere sokma çabası… hiç bir yeteneğimin olmadığına inandığım, futbol, basketbol vs… Bir de mahallenin çocuklarını da topluyor kendince arkadaş yaratacak bana! Dikilitaş’ta eski bir laz müteahhit binasında oturuyoruz o dönem ve konuşacak tek bir konu bile bulamayacağım elalemin çocuklarına, beni rezil etmekte sadece! Fazla sürmedi tabii bu nafile çaba…

Vay anasını nerelere gittim be, psikolog muamelesi yapıyorum sanırım siz okuyuculara :))

Neyse uzun lafın kısası, babam hayatımda çok kemik bir noktadaydı yaş 17 iken ve ikinci yıl sınava harıl harıl hazırlandım…Dershaneler ise ateş pahası…Gönderdiler Kadıköyde uygun fiyatlı bir mekana…Sosyalist Şairler Türkçe dersi veriyor vs…enteresan mekandı vesselam… Girdik, çıktık sınavdan…ilk sınav ÖSS sonucu çok iyi…sonra gelsin ÖĞRENCİ(ye) YERLEŞTİRME SINAVI. Oturduk babamla seçimleri işaretlemece…

– Oğlum ne istiyordun, Mühendislik değil mi? Matematik, Fen e ilgilisin o zaman Mühendislik değil mi? Geçen yılın taban puanları listesi burada…Seçelim o zaman mühendisliklerden ve istediğin üniversitelerden 5 puanda bir. 460 lardan başladık, diyelim ki Çukurova Endüstri 492, YTÜ Elektrik 498, YTÜ İnşaat 504, İTÜ Elektrik 511, İTÜ İnşaat 516, İTÜ İşletme 523, … İTÜ Bilgisayar 550, Boğaziçi Bilgisayar 565,vs… gidiyor liste.

Benim puan geldi 514  ve YTÜ İnşaatın o yılki tabanı olmuş 510 kusur. Haliyle istikamet; Eğitimli Amelelik!

Babamın sonuna kadar güvendiği ve övündüğü mantığı maalesef buraya kadardı. Hayatımın tüm akışının içine sıçacak hareketi yapmıştı bile! 😀 Şu an bunları tabii bambaşka bir kafayla, kabullenmiş ve hayatımı olduğu gibi sevmiş bir kafayla yazıyorum. İçine sıçmak derken kastettiğim o yıllardaki ruh halim elbette. Her ne kadar o kızgın yıllar su son birkaç yıla kadar  sürmüş olsa da…

Daha okulun birinci yılında bana göre olmadığını anlamıştım ama iki sebepten tekrar sınavı düşünemedim, birincisi bir bölüm kazandığınızda ikinci yıl sınava girince puanınızı düşüren, gerizekalılarca tasarlandığı besbelli olan bir sistemde öğütülmekte olduğumuz gerçeği idi. İkincisi ise üniversite ile birlikte bir arkadaş grubum oluştuğu ve ilk kez bulduğum bu arkadaşları kaybetmek istememem idi. Haliyle devam dedim…girdik bir yola durmak yok…hayatımın ilk büyük hatası. Başarısız mı oldum peki…Pek sayılmaz ama başarılı oldum da diyemeyiz.

Okuldan çıkınca hayatımın 3 torpilinden birini kullandım ve annemin(emekli ilkokul öğretmeni) eski velilerinden biri olan İsmet Babuş’un ofisinde proje mühendisi olarak çalışmaya başladım. Çok da torpil sayılmaz zira 150 TL gibi muazzam bir maaşla çalışma hayatına atıldık! Ama tabii 2 ay sonra benim maaş oldu 350TL, kendimizi ispatlamıştık. Çalıştığım her şirkette bilgisayar konusundaki ilgi ve tecrübem ile ekstra katkı sağladım diyebiliriz. Zira o yıllarda bilgisayardan, hele ki programcılıktan vs anlayan fazla yoktu, orta veya küçük ölçekli şirketlerinde IT den programcılıktan vs anladıkları yoktu. Bizim İTÜ mezunu old school, taşralı patron kendine iyi bir isim yapmıştı projecilikte ama bilgisayarın açma düğmesini bile bulamazdı sorsan, ama müthiş bir adamdı vesselam, benim 3 günde bilgiayarla çözdüğüm sistemi, kağıt ve hesap makinesi ile yarım saatte çözer eline verirdi. Nur içinde yatsın “Lan oğlum!” İsmet Babuş.

Yeni yetme mühendis ne yapar derseniz…. Ya çizim yaptırırlar tekniker gibi… Ama genelde yavaşızdır, onlara yetişemeyiz bu alanda…ya da metraj yaptırırlar, kimsenin istemediği önemli ama angarya bir iş olduğu için. Haliyle gelir gelmez önüme yığıldı yüzlerce pafta metraj, “buradaki demirleri betonları al hesapla listele, her paftanın yanına bu listeyi yazmamız lazım.”  Benim bir güzel huyum varsa o da asla anlamsız angarya yüke gelememem…mutlaka o yükü kolayca halletmemi sağlayacak ve benden sonra da ardımda bir iz bırakacak bir yol keşfederim. AutoCAD ile çizilen bu paftalar, basılıp önüme geliyor….ben teker teker her bir kattaki, kırış, kolon, döşemenin  demirlerini, çaplarını okuyorum, excelde tablo yapıyorum, çarpıyorum topluyorum ve her paftadaki demir ve beton metrajlarını çıkarıyorum…sonra usta tekniker çizer arkadaş alıyor bu exceli her bir paftaya ekliyor ve metrajlı kopyalar basılıyor…

Hiç kolay, hızlı ve zekice bir metod değil, haliyle hiç bana göre değil! Yapmadım mı.. yaptım tabii ki ama bir yandan doğru yazılımı (AutoLİSP) buldum, araştırdım kitaplarını buldum, çalıştım öğrendim ve 2-3 ay içinde kendi metraj programı bitirmiştim. Benim program psftayı kendisi okuyor, gerekli tüm işlemleri yapıyor, pafta kenarına listeyi iliştiriveriyordu ve normalde en hızlı adam için 30dk olan bu işi 3 saniye içinde bitiriveriyordu. Bunla da yetinmedim programı batch ıslem yapan hale getirdim; bir klasördeki tüm dosyaları açıyor, listeyi hazırlıyor  ekliyor ve dosyayı saklayıp kapatıyordu. Sen kahveni bitirene kadar tüm metraj bitmiş oluyordu 😀 Haliyle angarya mühendisliğinden proje mühendisliğine terfi ettim 2 ayda. Artık tüm ofis metrajı benim program ile yapıyordu ve bana da adam gibi işler gelmeye başlamıştı. Okulda nefret ettirdikleri Çelik dersine rağmen Çelik yapılar son derece ilgimi çekmeye başlamıştı zira statik bilgisini sonuna kadar kullanabileceğin betonarmeye göre çok daha bilimsel bir malzeme idi çelik. Betonarme kompozit bir malzeme olduğu için çözüm metodları daha çok amprik formüller içerir, bilimseldir tabii ama biraz kuantum fiziği gibidir bir anlamda… belli yaklaşımları kabullenmen gerekir yoksa işin içinden çıkamazsın, söz konusu olan homojen bir fizik değildir zira. Ama çelik hem çok daha mukavemetli bir malzemedir hem de homojen, haliyle fizik kuralları ve hesaplar ile çok daha iyi örtüsur davranışları. Oturdum SAP2000 öğrendim, taptaze program ve bilen eden yok.3 Genç Mühendis bir de deneyimli mühendis Cemal abi abi var patrondan başka. Cemal abi iyi adamdı ama ne uzar ne kısalır cinsten bir mühendis yaşamının adamı…zamanında kendi işini kurmuş, batmış ve zorunlu olarak hocanın yanında çalışan. Hoca da ezip dururdu adamcağızı… Bir de Ahmet vardı, ofisin parlak mühendisi, akıllı, yetenekli, iş bitirici model. 1.5 yılda ayrıldı kendi işini kurdu. Gerçi babasının iflası vs…mecburiyetten yaptı sanırım ama en doğru hareket olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim. Özel sektöre harcayacağınız yıllar sadece zaman kaybı eğer kendi işinizi kuracaksanız. Tecrübe kazandıktan sonra iş hayatına atılmak elbette daha kolay ve risksizdir ancak kendi işini yaparak öğrenen 10 misli hızlı tecrübe kazanır, çok net!

Ahmet ile birlikte kitaplarını bulduk ve 1 yıl içinde SAP2000 öğrendim, çelik proje de betonarme proje de yapabiliyorum artık ve ilk çelik projem; Capitol AVM nin üstüne ek kat yapılacak, 65m açıklık geçen bir tönöz ve altında yemek katı olacak. Herkes 2 boyutlu çalışıyor, ben manyak oturdum 3 boyut modelledim, tüm tönöz kırişleri, aşıkları, kolonları… Çok birşey değişmedi tabii zira sistem zaten 2 boyut kafası çalışıyor, aşıklarla birleşince ama  tönöz düz bir tönöz değilde mimarı =sı itibariyle daralan genişleyen vs olduğu için her kesiti mükemmel biçimde görmüş oldum… Her ne haltsa :D… Başta Sevmediğim bu meslekten keyif de aldım açıkçası…somut ve kıymetli bir şey yaratmanın hazzı.

3 yıl çalıştım bu ofiste…komik rakamlara mühendislik yaptım ve de herkesten farklı biçimde yaptım sanırım… Sonra…

3 yıl sonra baktım bakaya kalmışız, askerlik yolu gözüktü. 16 ay Denizci Yedek Subay olarak düştük İzmit yollarına eğitime… Askerlik bambaşka uzuun hikaye tabii girdik mi çıkamayız 😀

Ve döndük geri 12 ay sonra zira askerlik kısaltıldı 😀 Eğitimini kasımda tamamlayıp Marmarise gelen, tüm kışı arkadaşlarla counter strike oynayarak geçirdikten sonra tam sezon başlangıcı (Haziranda) İzmit’e görev birliğine, hendek kazmaya gönderilen ben…Temmuz sonu gibi gelen, askerlik kısaldı haberini duyar duymaz, çaktım topuk selamını görev birliği komutanı A.Rıza üsteğmene ve dedim sayın ARIZA komutanım ben dönüyorum Marmarise :)))

Hayatımın en uzun tatili gelişti böylece. Orada Sitelerde kiralanmış olan evimize döndüm ve 3 ay boyunca  Marmariste Tatil! Her gece 2 redbull, alemlere akıyoruz kankam Tarkan ile, sabaha kadar ingilizler, ruslar…içip içip kızlarla kafeslerde dans etmeler… 😀 (Asker arkadaşım, dostum Tarkana ve Dubaiye selamlar!)

Tabii tatil bitti sonunda, Ekimde döndük İstanbula ve reel hayata… iş arıyorum… bir bok yok…

< DEVAMI ICIN ASAGIDAKI LINKE TIKLAYINIZ ↓ >

Kırk Yaş Krizi midir…Yeni bir hayata başlangıç mı? – Bölüm 2 – Bir Genç Mühendisin Anıları

(Neden mi ‘Hello World!’ diye başladım söze; çünkü her programcının ilk sözleri bunlardır da ondan. İlk yazılan program satırı sundan ibarettir;    Print ‘Hello World’ 😉

Posted by thejoker in Hayat, 0 comments